Heta el-hojar från KTM

G-man

FÖR tillfället ej B-NNAD
Gick med
12 Jul 2007
Ort
Liten håla
Hoj
Thunderace & FZ750
Heta el-hojar från KTM

Supermoto och enduro/cross först ut
Imorgon kommer den österrikiska motorcykeltillverkaren KTM presentera två prototyper av deras kommande elmotorcyklar, en supermoto och en enduro/motocross på motorcykelmässan i Tokyo.


Modellerna som går under samlingsnamnet Freeride är nära på klara för serieproducering. Enligt uppgift direkt från huvudkontoret i Mattighofen kommer modellerna att lanseras på marknaden under 2011.


Läs mer: Aftonbladet
 
Undrar om 10000€ är med eller utan batterier. =)

Skämt åsido, mycket intressant att en etablerad tillverkar tar upp serieproduktion av elmotorcyklar
 
De skriver att de minskat vikten med 10 kg jämfört med en vanlig fossil hoj. Tänk om de lagt 5 av dessa kilona på ett större/tyngre batteri och rejäla bromsar istället. Bromsarna ser ju ut att vara tagna ifrån en mountainbike.
 
Det är nog framtiden, hur grymt som helst utav Ktm att göra en sån här grej. Men jag kommer nog att sakna tvåtakts smatter och fyrtakts brööööl
 
Undrar om elhojar i framtiden kommer att leda till en annan syn på olika körkortsklasser?

En 11 kw elhoj är ju inte riktigt samma sak som en vanlig 125:a på 11 kw idag, och en 25 kilowattares mellanhoj lär nog bli bra mycket roligare/värre än en fossil mellanklassare.
 
Läste att man kunde leasa batterierna istället för att köpa dom. Skulle tydligen dra ner kostnaden lite.
Tycker motard varianten är stört läcker! Skulle lätt kunnat ha en sån, om det inte vore för att den kostar så fruktansvärt mycket. Men om 5-10 år kanske?
 
Nyheter
Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Back
Top