Förgasarfel Yamaha DT 125 LC 1985

Linus Hultman

Ny medlem
Gick med
11 Jan 2018
Ort
Falkenberg
Hoj
Suzuki RG 125
Tjena har yamaha dt 125lc från 1985 som inte funkar som den ska! det verkar som att förgasaren dålig eller något sånt för den startar inte, den startar med startgas och sedan varvar den till 11k rpm och stannar där sedan startar den inte utan startgas. Någon som vet vad det kan vara?!

Det finns bensin i skålen och har rengjort hela förgasaren med ultraljud och inget verkar vara fel med den.

Allt Hjälper!!
 
Kolla att allt är helt mellan motor och förgasare. " Stora Gummislangen" mellan förgasare och motor, diverse småslangar anslutna till förgasare och insug ( sitter fast ,är hela).

På en trettio år gammal MC är gummidetaljer ofta spruckna eller stenhårda.
Ofta syns sprickor tydligare om bryter lätt i slangen.
 
japp kolla så reedventilerna är hela och sitter på plats. Det var populärt att byta till fiberreeds och efter drygt 20 år gav en av mina upp. Gick väldigt konstigt då kan jag säga.
 
*/ ?>
Back
Top