Gubbstuff racerapport Sviestad.

Gustav O

T.R.Ö.T.T.
Gick med
7 Mar 2003
Ort
Uppsala
Hoj
Yamaha TZ-M250 96
Eftersom alla andra hr egna trådar så ville jag det också. Ego? MOI?!??

Ja vad ska man säga? Helt otroligt rolig dag har det varit.
Efter alldeles för lite sömn och alldeles för mycket mekande i halogenlampornas sken med de två garagemössen som sällskap klev jag upp kl 06:00 med den nästan helt reglementsenliga hojen lastad på släpet efter ful-SAABen.
Anländer tilldepåan ca 08:15 och letar upp den skabbiga Dodgen för avlastning. Chrille har myssovit inne stan hos EazyLiving och anländer ungefär samtidigt som Mattias barmhärtigar sig över mina nummerfält och helt plötsligt har jag ett helt team jobbandes på min hoj. Jag gillar redan Rookieracing!
Besiktigad och klar pausar jag för att kika på lite träningar och slippa tänka för att undvika nervositet.
DonQ kör riktig bra i Rookie600 och kör under minuten första seriösa körningen på Sviestad öht.

Första egna träningspasset börjar inte bra alls eftersom jag vill för mycket och ska gasa istället för att köra fort. Efter en svettig Bergskurvanpassage så åker jag in i depån för att bryta mönstret. Det funkar sådär men efter ett tag lossnar det och jag lägger flera låga 1.01 och några 1.00.8 tider, Chrille proffssignalerar från depån. Helt ok för ett första träningspass.
Att jag är helt sist var ju inte så förvånande men att jag hängde med såpass bra i kurvorna var kul medan raksträckorna, varav den ena är en mil ungefär, kändes mindre inspirerande.

Allt hempul kollas och jag lallar runt och kikar, snackar och har allmänt trevligt innan andra träningspasset. Min fulmekande magkåpa drar intresse till sig - förstår inte varför?

Andra passet börjar om möjligt ännu sämre nu när man återigen vill köra fort och inte koncentrerar sig på att köra mjukt och bra spår.
Kulmen är när jag missbedömmer Torparn helt och tvingas köra cross med traktorn, de flesta skulle nog hävda att den görs sig bättre vid sidan av banan men jag lyssnar inte på det örat.
In i bandepån för koncentration och skärpning.
Det tar återigen ett tag till innan flytet infinner sig men till slut kör jag på 1.00.672 som bäst och 17:e startposition är min!

Eftersom jag redan från början vet att jag kommer vara sist så kommer aldrig den där värsta nervositeten smygande utan det är mest fjärilar i magen på ett skönt sätt. Fixar det sista på hojen - i praktiken tankar jag och fyller på lite olja. Riktiga rejsmaskiner är tydligen vädligt enkla att underhålla! ;)

Innan rejset så har jag en plan för att åtminstone få köra lite grann med de förarna i närheten och det är att jag ska göra en klockren start och sedan ta några i Esset, fast det flesta fuskar och har däckvärmare så kan det ju gå eftersom det alltid är någon som missar i starten och fegar i första böjen
.
Planen lyckas perfekt då min motorsvaga hoj är lättstartad och medan en del andra stegrar sina monstermaskiner kör jag om två på start och mål och ytterligare en inne i Esset. Inga fångar tas i detta fall!
Ser hur ZoulFly kör riktig crosskörning i Torparn - ytterligar ett pinnhål upp och jag ligger nu på en stadig 13:e plats, fyra placeringar up innan Torparn är inte fy skam!
Dock passeras jag av en raket på långrakan men lyckas hålla raket två bakom mig tills nästa långrakepassering.

Trots att jag får spendera i princip hela racet själv är det ruskigt kul och det känns som om det går skeetafort!
Blir varvad på varv nio så jag klarar min målsättning att inte bli varvad innan halva racet!
tyvärr förrycker varvningarna körningen eftersom jag koncentrerar mig för mycket på det som händer bakom.
Dock lyckas jag undvika att bli varvad av ZoulFly även om det var på håret! Blir dock besviken då min bästa racevarvtid endast blir 1.01.1.

En toppendag och jag är inte sist i resultatlistan utan klämmer i med en 15:e plats, att jag kom ifatt och förbi två av dem när de lång och sprattlade i utgången av Esset och att den tredje aldrig startade skiter jag i för jag fick poäng i mitt första race.

Till saken hör att det gick riktigt jävla fort i både Rookie600 och Rookie1000 på detta "RookieRookie" race.
Om man jämför tiderna för R1000 med SM:et så var totaltiden för segraren idag 14 sekunder snabbare än vid SM, på 16 varv. Vinnartiden hade räckt till en femteplats idag. Snabbaste varvet var 0.54.411 mot 0.54.796.....
Och jag hade haft två man bakom mig om man jämför racetiderna... :eek:

Först och främst ett otroligt stort tack till LMS och alla funktionärer som på ideell basis och på eget initiativ fixade till en otroligt rolig dag som funkade perfekt enligt mitt synsätt!

:tummenupp :tummenupp :tummenupp :tummenupp :tummenupp av fem möjliga!

Dessutom stort tack till Chrille för mekhjälp och depåsignaler, Chrilles syrra för hjälp med besiktningen, oFFkeFF för kåpan, Mattias för PROFFSdekalerna, Goofy, Bj.O.rn,Tom, Gulsvarttrajja och McB för tjôt samt DonQ för peppning!

Nu ska jag sova gott!
 
Last edited:

Chrille

Äntligen hoj igen
Gick med
6 Mar 2003
Ort
Arvika
Hoj
Pippigul SV650
Du är Kungen av Sviestad och Torkel är din prins. I en perfekt värld hade du haft en snabbare hoj, men visst var det kul ändå. Du har ju dessutom bevisat att du kan hävda dig i vilket normalt rookie-fält som helst.... Många tummar upp för helgens hårdaste hojval...
 

Don Quixote

Nordic BoTT 2010
Gick med
15 Mar 2003
Ort
GBG
Hoj
Ducati 1098, BadAss-chopper & ZX636R -02
Gustavs hoj var en intressant syn (och hörsel) bland alla tjutande RRRRR-radfyror. Det var flertalet i depån som kommenterade hojvalet under rejset (de som inte visste vem du är). Tycker det var synd att R1000 var så helvetiskt snabbt. Hade du kört R600 i stället hade du varit mitt i fältet, men men...

Strongt kört iaf och se nu till att ladda inför fler rejs nästa säsong. Du är ju en i gänget och det vore skam om du inte tar dig från depån och ut på banan.
 
Nyheter
Dags för äventyrlig motorcykelmässa

Kommande helg, den 8-9 mars...

Pirelli lanserar Diablo Powercrusier

All Rights Reserved Pire...

Fiffig räddaren i nöden från X-Grip!

Ett avbrutet broms- eller k...

Snart dags för Adventure Motorcycle Expo

Den 8-9 mars arrangeras Adv...

MV Agusta firar 80 år

I år firar italienska motor...

MV Agusta fyller 80 år

I år firar italienska motor...

Rekordmånga nya personliga regskyltar

Under fjolåret godkände Tra...

PIERER Mobility: Back on Track– KTM AG:s omstruktureringsplan godkänd av fordringsägarna

Pressrelease, Wels, 25 Febr...

Hojmässa i Halmstad den 2-3 mars

De två första dagarna i mar...

Längre bakstänka för R 1300 GS

Det tyskbaserade företaget ...

Top