Funderar om man skulle blanda i ordning en sats med vatten, citronsyra och vetemjöl så att det blir en smet och sen pensla på. När det har suttit på ett tag kanske man kan göra rent med bara citronsyrablandat vatten? Sen torka rent med papper och blåsa med varmluftpistol. Känns som det är svårt att undvika fukt helt. Ska man hålla andan när man grejar också.
Om man tex grundar med grundfärg och sen har på spackel... då kan man ju inte våtslipa eftersom båda grundfärg och spackel släpper igenom väta.

Hur gör lackfirmorna?
Jag tycker du ska strunta i det tvivelaktiga sätt att använda olika kemikalier.
Antingen så negerkrullar du stället där det rostat, eller så åker du till någon och lånar en bläster om du inte har det själv. Alternativ 2 är solklart bäst då du får bort rosten i alla porer helt och hållet.
Du våtslipar inte spackel i över huvud taget, där har du svaret.
Jag brukar göra som så:
1.
a.) Slipa ned det rostiga stället med negerkrull/scotchbrite, slipa några centimeter utanför det rostiga området också.
b.) Har du tillgång till en bläster (t ex. en punktbläster från biltema funkar bra) så använd denna hellre än att slipa. Blästra också några centimeter utanför det rostiga området som ovan.
2. Blås och torka bort slipdamm och blästersand med thinner. Vara noggran här så du inte får sand eller damm under grundfärgen.
3. Grunda allra helst med en epoxigrund, t ex. Hagmans CA-primer som biter fast i plåten utav helvete. Gör detta minst två gånger.
4. Var det gravrost så du är i behov av att spackla gör detta så snart som möjligt efter att grunden har torkat för att spacklet skall bita fast i primern.
5. Slipa, spackla, slipa, spackla tills du är helt nöjd. Avsluta den sista slipningen på spacklet med minst 320 i kornstorlek.
6. Maskera in området du har spackel på. Köp slipgrund, INTE flytande spackel! Detta är två skilda saker och du skall undvika det sistnämnda i den största mån du kan.
Lägg på två hyfsat tjocka lager med slipgrund, dock ej så att det rinner naturligtvis.
Låt torka.
7. Slipa nu ned slipgrunden med minst 500 i kornstorlek. Var noga med att EJ slipa igenom slipgrunden så att spacklet syns. Hela syftet med slipgrunden är att dölja "kanten" på spacklet som skulle ha blivit om du hade lackat direkt på spacklet utan slipgrund.
Är du nu inte nöjd med ditt spackelarbete så är det bara spackla på slipgrunden och lägga på ny dito.
8. Maskera nu området så du får en dimmkant mot den friska lacken på bilen. Dvs. att du maskerar så du får en upphöjning av tejpen mot karossen, lägg mellan en kabelstump eller liknande och spruta vertikalt mot tejpen.
9. Lacka med sprejburk och sedan klarlack på det om det är en sådan typ av färg.
Detta med maskering osv. är såklart om du tänkt spraylacka din lagning sen. Ska du pensla är det såklart bara skita i att maskera något.
