Klä om sadel, vart hittar man material?

Spiken

aka. Strajpen
Gick med
6 Mar 2003
Ort
Nässjö
Hoj
KTM Freeride 250R 2016 | KTM 640 SM 2002
Jag ska klä om sadeln på min retard men kan fan inte hitta några affärer som säljer sadeöverdrag (förutom original). Finns det några affärer i Stockholm med omnjed som säljer och/eller kan tänka sig att klä om en sadel? Originalmaterialet(fuskskinn) är lite för klent att stå på med crosskängor, så något eftermarknadsmaterial med hög hållbarhet är vad jag är ute efter. :)
 
Kolla med några skräddarfirmor istället, dom har alla möjliga "tyger" sen om du har råd så kan dom broddera in nått ballt typ en rosa ballerina eller nått på sadeln :D

//Tapper
 
Jag klädde om min sadel i våras. Jag ringde runt till både sadelmakare (häst) och kapellmakare (båt), och samtliga hade erfarenhet av att klä hojsadlar. Det slutade med en kapellmakare som visade sig ha lokalen i princip runt hörnet där jag bor.
 
*/ ?>
Nyheter
Nya idéer för tvåtaktsmotorn

Kawasaki har lämnat in en p...

Nya idéer för tvåtaktsmotorn

Kawasaki har lämnat in en p...

Custom Motor Show satsar på över 100.000 besökare

Custom Motor Show ställer ä...

Custom Motor Show satsar på över 100.000 besökare

Custom Motor Show ställer ä...

Gotland Ring Bike Week 2026, förlängt Early Bird erbjudande!

Den 3-5 juli slår vi upp po...

Gotland Ring Bike Week 2026, förlängt Early Bird erbjudande!

Boka din plats på Gotland R...

Gotland Ring Bike Week 2026, early bird erbjudande!

Boka din plats på Gotland R...

Förarkurser på Nürburgring

Nu är datumen för båda föra...

Brembo presenterar TrackTribe

Brembo presenterar TrackTri...

21/12 är sista dagen beställning av Katalogen 2026

Stora Motorcykelkatalogen 2...

Back
Top