Limmat kött

KGK

1200
Gick med
1 Jan 2006
Ort
fjollträsk
Hoj
KGK
Haha, vad är detta:va:D :rofl

Intensiv nätdebatt om köttklistret

http://www.svd.se/nyheter/inrikes/intensiv-natdebatt-om-kottklistret_4237371.svd

Köttklistret som EU-kommissionen sagt ja till är förstås bara till för att lura oss konsumenter. Tanken är att vi ska betala dyrt för hoplimmade slamsor som annars hade malts ned och sålts för ett mycket lägre pris som korv och köttfärs.

Det är omöjligt att se skarven i fläskfilén med blotta ögat. Enzymet trombin som utvinns ur blodet från grisar och kor bidrar till att läka skador i levande muskler. När det nu används i det nya köttlimmet skapas tvärgående bindningar mellan muskelfibrerna. Det är som om de överblivna köttbitarna växer ihop utan synlig skarv.

Tekniken som EU-kommissionens ständiga kommitté för livsmedelskedjan och djurhälsa nu gett klartecken till gör att industrimaten kan ta ett nytt språng längs sin säregna utvecklingskurva.

Vanlig skinka består sedan länge av köttbitar som pressats samman och försetts med en konstgjord och påklistrad fettrand. Med det nya klistret kan även rent kött från fläsk, nöt och fågel dölja ett lappverk. Inom ett år kan det finnas i butikerna.

http://www.svd.se/nyheter/inrikes/konsumenterna-luras_4237263.svd
 
Billiga pizzerior brukar ibland använda sånt där pressat färgat kött, äckligt. Riktig smörgåsskinka ska det vara. Brukar kolla i skålen framför pizzabagaren vad de kör med för skinka innan jag beställer. De som kör med pressat brukar fö inte flasha detta i en skinkskål :D
 
Nyheter
Motorcykelns Dag 3 maj

Den 3 maj är det Motorcykel...

Bilprovningen: Brister hos var fjärde motorcykel

Foto: Bilprovningen Våre...

Europeisk kampanj för säkrare motorcykelkörning

Den europeiska branschorgan...

Bara två månader kvar till Gotland Ring Bike Week !!

En liten påminnelse om året...

2 månader kvar till Gotland Ring Bike Week !!

Nu är det bara två månader ...

Nya Indian Pursuit Elite

Screenshot Indian Motorc...

Icons of British Originality

Åtta team från åtta länder ...

BMW presenterar R 12 G/S

BMW Motorrad har presentera...

Europeisk kampanj för säkrare motorcykelkörning

Den europeiska branschorgan...

BMW R 12 G/S

BMW Motorrad har presentera...

Back
Top