Blackninja
Ny medlem
Fan va tradigt med tentor. Sitter och läser och räknar svets. Mycket givande och intressant. Har aldrig haft så här kul innan. Hepp nu ska jag hinka i mig lite mer kaffe sen ska jag på det igen.
![Spy :zpy :zpy](/img/smilies/barfy.gif)
![Spy :zpy :zpy](/img/smilies/barfy.gif)
stakare!!!(not...Blackninja skrev:Fan va tradigt med tentor. Sitter och läser och räknar svets. Mycket givande och intressant. Har aldrig haft så här kul innan. Hepp nu ska jag hinka i mig lite mer kaffe sen ska jag på det igen.
![]()
Carl Bildt skrev:Tänk på att det offtast inte är själva svetsen som brottet sker i utan i övergången svets/grundmaterial pga kälverkan.
Med efterföljande behandling, antigen slipning eller TIG behandling av svetsen får man en mjuk övergång och därigenom en klarar man utmatningsbrott bättre.
(Har varit maskiningenjör tidigare)
Blackninja skrev:Men det kostar ju en del också, man kan inte bara välja klass A och vissla vidare, om man nu inte ska jobba för NASA. Sen måste man ju kolla alla 3 snitt i svetsen, plus grund matr, sen ska man kolla fuckans jäkla spjälkning med. fan vad det suger fett. Utmmatningen suger mest, e sa lack på detta nu.![]()
Ska bli luffare snart
![]() |
MV Agusta kör vidare på egen hand
MV Agusta har bekräftat att... |
![]() |
MV Agusta återtar full kontroll
MV Agusta har bekräftat att... |
![]() |
2025 års Ducati Riding Academy
Registreringen för 2025 års... |
![]() |
Uppdaterad KTM 790 Duke
KTM 790 DUKE, även kallad ”... |
![]() |
Vinn vårt testvinnande mc-lås!
Genom att svara på några fr... |
![]() |
MC-Mässan flyttar till Elmia i Jönköping 2026
Den etablerade MC-Mässan ta... |
![]() |
Anmälan till 2025 års Ducati Riding Academy öppen
Registreringen för 2025 års... |
VM-kval i isracing i Sverige 1 februari
2024,fim,isg,ice speedway,i... |
|
Färre döda i vägtrafiken
Foto: Jacob Sjöman Tran... |
|
![]() |
Generationsskifte hos KTM: Stefan Pierer lämnar över ledningen till Co-CEO Gottfried Neumeister
Pressmeddelande, Mattighofe... |