oFFkeFF skrev:De är inte helt ojämna, Vesa har kört 125 innan också. Men visst, Mika har åkt mer i VM. Skoj att han fått till det iaf.
Chris Ash skrev:Mika är nog i ett bättre team med. Tror nog ändå Vesa kan köra riktigt bra nästa år. Såg förresten att en annan av Watz rivaler fått en VM-plats i 125, Lukas Pesek. Dags för Watz också snart......
oFFkeFF skrev:Han måste upp med c:a 1.5 miljoner kronor för en plats, svårt när man inte har en enda sponsorkrona.
Förhoppningsvis kommer det bli lite mer uppmärksamhet kring sm/so i år, så att någon sponsor nappar på honom.
Chris Ash skrev:Så det blir inget EM-åkande? Vet du förresten vad som händer med Palle?
Chris Ash skrev:
Nordgren skrev:Roligt att det löste sig för Vesa för han var osäker på om han skulle få ihop pengar så sent som förra veckan.
Tråkigt för Robbin att han inte är med fast han hade treårskontrakt med Seedorf Racing, men det verkar inte mycket värt. Men TMP har ju en Aprilia 250 om han hittar ett team.
Men var tog Taro Sekiguchi vägen i 250 listan?
Macho Woman skrev:Aaahhh, vad kul! Jag gillar bröderna Kallio. Kul med så många nordbor i serierna också. Det börjar arta sig!
oFFkeFF skrev:Det är bara Harms som saknas också, icke att förglömma som körde skitbra i slutet av säsongen. Och dessutom faktiskt kört i från mika här hemma i SO lite då o då.
Men tydligen har politiken gjort sitt så att Robbin inte fick åka i AJO som det var tänkt..
Axxexs skrev:Seedorf Racing fick ögonen på en 22:årig britt som heter Chris Martin som vann Engelska 125racer ifjor. Gjorde visst stort intryck på teamet när han körde EM-finalen på Cartagena.
Som det är tänkt ska dom köra gp125-VM med honnom. Är bara inte bekräftat av kommitén som utser förare till VM än.
Men varför dom kickade ut Harms vill jag med veta! Skulle varit kul med honnom med i 250VM .
Enligt Motogp bara formaliteter kvar.oFFkeFF skrev:Teamet sekiguchi ska köra i är inte klart för start ännu, nog därför man inte är med på listan.
Lord Melchet skrev:Enligt Motogp bara formaliteter kvar.
Taro och Max Sabbatani skall köra Yamaha.
Här med årets hojar
![]() |
Nya SCORPION MX32 MID SOFT från Pirelli
Pirelli har presenterat SCO... |
![]() |
Indian Motorcycle i samarbete med Rikard Gustafsson
Foto: Joachim Cruus Inf... |
Dags för äventyrlig motorcykelmässa
Kommande helg, den 8-9 mars... |
|
![]() |
Pirelli lanserar Diablo Powercrusier
All Rights Reserved Pire... |
![]() |
Fiffig räddaren i nöden från X-Grip!
Ett avbrutet broms- eller k... |
Snart dags för Adventure Motorcycle Expo
Den 8-9 mars arrangeras Adv... |
|
![]() |
MV Agusta firar 80 år
I år firar italienska motor... |
![]() |
MV Agusta fyller 80 år
I år firar italienska motor... |
![]() |
Rekordmånga nya personliga regskyltar
Under fjolåret godkände Tra... |
![]() |
PIERER Mobility: Back on Track– KTM AG:s omstruktureringsplan godkänd av fordringsägarna
Pressrelease, Wels, 25 Febr... |