Du måste hålla den på höga varv hela tiden om du ska race:a, det är en 2-takts 125 kubikare! Inte direkt ett vridmomentsmonster. Min RS 125 från 98 var identisk när det begav sig. Tänk på att ligga på höga varv och låga växlar om du ska köra fort.
Jag rejsar inte. Jag kör vanligt. Jag ska väl inte ligga på 7500-8000 varv hela tiden? (Det är där den börjar ta). Den går väldigt ostadigt upp dit. Jag har kört Yamaha WR(-11) och DT(-87) och de går mycket bättre än vad min gör, tills jag kommer upp i 7500 varv. Men jag har nästan konstaterat att den går på för mycket soppa.
Något som jag också upptäckte när jag körde var att oljelampan tändes ett kort ögonblick på några växlar när jag skulle accelerera upp till 90 km/h när jag svängde ut på en 90-väg.