Bilder och dyligt på våldsoffer

Jag tyckte det var lite ballt å få läsa en förundersökning men sen så läckte dessa bilder ut på Christian Larssons skalle och det är fan inte rätt.

Förundersökning går väll få tag i. För det fanns en del som var stämplat Hemligt i den. Och det var obduktionen(stavning).

Jag fick höra när jag tog emot en PDF(?) fil med bilderna i att en skrev på MSN "Fräckt, Kolla in skallen!" å sen en :).

Jag själv tycker ju det är förjävligt. Det är fan inte nån jävla film. :mad:
 
Nyfiken eller inte. Det är jävligt respektlöst mot offer och deras familjer att medvetet gå in och titta på såna bilder. Vissa saker kan man faktiskt bara låta vara om man har nåt samvete överhuvudtaget.
 
Jag har sett en död man liggandes tvärs över de båda filerna på motorvägen under en bro en gång. Personen i fråga hade hoppat mitt framför en lastbil. Det var det värsta jag någonsin sett. Kommer aldrig att glömma det vridna ansiktet i en grotesk ställning vars ögon stirrar rakt mot en. Rena begravningståget i flera mil efteråt. Folk höll 50- 70 km djupt chockade över va de nyss sett. Stod inget om det i tidningen efteråt och polisen förnekade att det hade hänt tills dess att jag sa att jag var där sekunderna efter att det hände. Fick flashback flera nätter efteråt och kan än idag se personen i fråga på näthinnan.

Bilderna på mordoffret har också stannat på min näthinna. Det finns ingen anledning att utsätta sig själv att titta på den typen av material frivilligt. Överlåt det till rättsläkare och brottsutredarna.

Läste en artikel i Sydsvenskan om en polisman som utredde barnpornografibrott och han fick sjukskriva sig och gå i terapi pågrund av materialet han genom sitt arbete tvingas gå igenom....

Min svärfar såg en man hoppa från Öresundsbron. Mannen titta min svärfar rakt i ögonen, nästan som att han ville ha ett vittne. Han chockades förmodligen för det var inte förrän på väg hem från Danmark som han insåg vad han hade sett.

Märkligt det där hur en chock kan yttra sig.
 
Elin Krantz-bilderna är värre än Christian Larrson-bilderna eftersom ett lik är jobbigare att titta på än likdelar. Även om tråden handlar om just bilderna så fattar jag inte hur en människa kan utsätta någon annan för sådant hänsynslöst våld :( fy faan
 
Man kan ju undra hur pass vrickad den där våldtäcksmannen och mördaren är? Det finns ju inga gränser för hur sjuk i huvudet man kan vara.
 
Det sjuka är att filma och ta kort bara för att visa sin polers och få respekt, som i fallet Larsson. Tur att någon av mördarnas polare var vettig nog att gå till polisen.
 
Jag har både av misstag i utredningar, men också via utbildning fått se en del riktigt otrevliga saker. Tyvärr är det sånt som etsar sig fast i minnet och finns där än idag ett par decennier senare. Det _är_ skillnad att se sådant som är på riktigt och film/fiction. Kan man välja, så är det bättre att inte titta, utan möjligen via någon annan få veta att det är otäckt. Ibland kan det vara hälsosamt att vara naivt okunnig om saker.
 
I demokratins namn är det väl hälsosamt att medborgarna vet och förstår vad som sker i landetj (kall hård data utan journalistisk vinkling), dock är gottandet i groteska bilder vedervärdigt.
 
Jag klickade in på flashback av nyfikenhet och fick se en film där en man misshandlas brutalt till döds nedanför en lastbrygga, jag fattade den som mannan gjort inbrott tidigare hos den som misshandlar honom. Jag har fortfarande svårt att skaka av mig den filmen fastän jag trodde jag var härdad efter att sett mycke sjukt på nätet. Så tänk till en gång innan ni ser på filmerna...
 
Jag undrar hur funtade vissa advokater är egentligen. Dom lär ju få en massa vidriga bilder under en rättegång av den här sorten. Sen gör dom allt dom kan för å den åtalade fri eller så lågt straff som möjligt. Nån advokat som kan svara på det?
 
Jag undrar hur funtade vissa advokater är egentligen. Dom lär ju få en massa vidriga bilder under en rättegång av den här sorten. Sen gör dom allt dom kan för å den åtalade fri eller så lågt straff som möjligt. Nån advokat som kan svara på det?

Dom kanske är professionella? :tungan
 
Nyheter
Nya Indian Pursuit Elite

Screenshot Indian Motorc...

Icons of British Originality

Åtta team från åtta länder ...

BMW presenterar R 12 G/S

BMW Motorrad har presentera...

Europeisk kampanj för säkrare motorcykelkörning

Den europeiska branschorgan...

BMW R 12 G/S

BMW Motorrad har presentera...

Sveriges vägar i allt bättre skick

Foto: Liza Simonsson Utv...

H-D Euro Festival i Port Grimaud 8-11 maj

Nu börjar det närma sig för...

Norrtälje Custom Bike Show

Förra året firade Twin Club...

Harley-Davidson Euro Festival närmar sig 

8–11 maj smäller det – tiot...

Sveriges vägar blir bättre

Foto: Samuel Unéus Utvec...

Back
Top