Bra visir till shoei raid 2

leffo

Ny medlem
Gick med
17 Aug 2007
Ort
ja
Hoj
660
Tjena!
Jag ska köpa ett nytt visir då jag bara har ett klart nu, vill ha ett som man inte ser in genom men väldigt bra ut. Förstår givetvis att det inte finns något som fungerar lika bra i sol som i mörker men det är lite åt det hållet jag vill komma, vilket passar bäst tror ni? :)
 

Kolle

Medlem
Gick med
17 Feb 2006
Ort
Göteborg
Hoj
900RR & R1 -07 race
Jag kör med det svarta (mörk rök), har även köpt ett blått spegelvisir nu men ej hunnit prova det än.

Tycker att mörk rök funkar bra, enda gången man ser in i det är om det är mycket stark sol som lyser i ansiktet. Det funkar även att köra i mulet väder eller i skymning med det.
 

ulflj

same same but same
Gick med
27 Apr 2007
Ort
oxelösund
Hoj
cbr1000rr -06, ktm exc 525 -03
Polaroid ändrar inte ljusegenskaper, det polariserar bara ljuset. (tar bort reflektioner på vatten bla)
Du tänker nog på fotokromatiskt glas som mörknar när det utsätts för mer ljus.
Vet inte om det finns såna visir, men det är ju ett svenskt företag som håller på och utvecklar ett elekriskt ljusterabart fotokromatiskt visir, men det skulel dröja innan det kom ut på markanden som eftermarknadstillbehör.
 
Nyheter
Försäljningsrekord för BMW Motorrad

Efter att ha sålt 210 408 m...

BMW R 18-modeller uppdateras

Screenshot BMW R 18 och ...

Fiffiga touringprylar

Det tyska företaget Wunderl...

MV Agusta kör vidare på egen hand

MV Agusta har bekräftat att...

MV Agusta återtar full kontroll

MV Agusta har bekräftat att...

2025 års Ducati Riding Academy

Registreringen för 2025 års...

Uppdaterad KTM 790 Duke

KTM 790 DUKE, även kallad ”...

Vinn vårt testvinnande mc-lås!

Genom att svara på några fr...

MC-Mässan flyttar till Elmia i Jönköping 2026

Den etablerade MC-Mässan ta...

Anmälan till 2025 års Ducati Riding Academy öppen

Registreringen för 2025 års...

Top