Fastolph skrev:Hej!
Jag har nyligen köpt en Dt125R -00 och undrar vad amn ska göra för att få lite hk i den. någon som vet var strypnigarna sitter. tror att det är en varvstrypning i den för de går utan problem upp till 90 sen bara lägger det av. är det en CDI-box man ska byta då lr? finns det olika sorter? vilken ska man ha?
tror ni att de ger mycket om amn köper ett effektsystem till den. tex. Gianelli. hur myket? har hört rykten om att det ska gå att få upp den i 25-30hk utan att byta cylinder. vad krävs då?
Tack för all hjälp
/Ludde
Snacka med überjahn här på forumet, hans 04 är också från tyskland och jag tror att han har haft samma problem med sin. har för mig att det var någon avgasport som inte öppnade som den skulle osv. hör med honom!