Gissa vem/vad på bilden

Tänkte gräva upp en av mina gamla favorittrådar nu när säsongen börjar närma sig sitt slut. Har tagit lite bilder i sommar som ni får gissa på.

Vem är denne herre i osedvanligt vackra sportstrumpor?
VM1.jpg

Vad är detta för cykel och vem körde den?
VM2.jpg
 
Cykeln är Kork Ballingtons KR500.
Onödigt vetande: Hade en hemtelefon som var formad som en KR500 en gång i tiden...

Det stämmer men du måste gissa rätt på vems fötter som sitter i sportstrumporna på bild1. På bilden ses hans replikahjälm, fru och hoj.
 
Phil Reed är mannen med sockarna och cykeln är en kr500 körd av Ballington. Hatten är Marsupilamis
 
Demp@: Faktiskt inte, men bilden jag lägger upp nedan är direkt snodd från nätet, så det går säkert lätt att få rätt på mina frågor för den som vill fuska till det. :)

guesswho01.jpg

Frågan är alltså vem föraren på bilden är och vad han sitter på. Ja, jag har fantasibrist..
 
Men ge er nu! Det här är en vintertråd! Säsongen är långt ifrån slut, det är minst en fin månad kvar!

Se så! På med skinnstället och hjälmen och njut av den klara luften och de vackra färgerna ute i naturen! :7peta
 
Ja, det kan du ha rätt i. Själv har jag skadat axeln så det är färdigåkt för i år, så om det är någon mer som har lust att leka slänger jag upp en bild här, och frågan är som vanligt, vem är det ? Kanske inte så enkel men ledtrådar serveras efter hand om så behövsuntitled.png
 
Men ge er nu! Det här är en vintertråd! Säsongen är långt ifrån slut, det är minst en fin månad kvar!

Se så! På med skinnstället och hjälmen och njut av den klara luften och de vackra färgerna ute i naturen! :7peta

Välkommen till roadracingforumet. SM finalen kördes för 10 dagar sedan och nu skall vi bara trimma, ljuga och skryta om hur fort vi körde förr....

:banana:banana
 
Ja, det kan du ha rätt i. Själv har jag skadat axeln så det är färdigåkt för i år, så om det är någon mer som har lust att leka slänger jag upp en bild här, och frågan är som vanligt, vem är det ? Kanske inte så enkel men ledtrådar serveras efter hand om så behövsView attachment 410962

Hjul och bromsar ser Morbidelli ut och den enda Morbidelliförare som jag bromsat om är Paolo Bianchi så jag gissar på honom.

Det ser dock ut som en Morbidelli 250 och mig veterligen körde Pier Paolo Bianchi bara 125 och 50 i VM
 
Last edited:
Kan det vara så att cykeln är en TZ 350 icke fabriksracer? För TZ 350 fabrikarna och prodracers i originalutförande har trådekerhjul och enkelskiva.

Sen kommer jag inte längre utan att fuska med att granska resultatlistor och googla...
 
ren chansning Jarno Saarinen :tungan

edit: jag är ganska säkert på att det är Jarno Saarinen
 
Last edited:
Nyheter
BMW presenterar R 12 G/S

BMW Motorrad har presentera...

Europeisk kampanj för säkrare motorcykelkörning

Den europeiska branschorgan...

BMW R 12 G/S

BMW Motorrad har presentera...

Sveriges vägar i allt bättre skick

Foto: Liza Simonsson Utv...

H-D Euro Festival i Port Grimaud 8-11 maj

Nu börjar det närma sig för...

Norrtälje Custom Bike Show

Förra året firade Twin Club...

Harley-Davidson Euro Festival närmar sig 

8–11 maj smäller det – tiot...

Sveriges vägar blir bättre

Foto: Samuel Unéus Utvec...

Omfattande körkortsförändringar på gång

EU förväntas inom kort fatt...

Custom Motor Show 2025

Vårens stora event, som kic...

Back
Top