Fartskillnaderna var helt sanslösa i B-gruppen i dag. Bara en tidsfråga innan det sker en olycka pga detta.
Det blåste rejält idag. I snabbhögern blev man i princip blästrad av grusdammet![]()
men idag fick man iallafall göra skäl för sitt nickname här... igen.
Jag kom in till ingången i S-et och skulle vika in när det kom en hoj och körde om på innern, cykeln jag tänkte köra om blir också omkörd, jag tror att han släpper av och jag har ingen vart att ta vägen så jag försöker att köra över gräset, Men där go'vänner kan jag berätta att det är spårigt. Jag tror jag han 5 meter innan vurpan var ett faktum.
Igen? Då blir det två av två möjliga om jag räknar rätt? Full pott med andra ord. Jo, sanna Karin Boyes ord, det gör ont när knoppar brister. Hundåren är värst, men härda ut bara. Efter två /tre säsonger kommer du vara så fantastiskt trött på att slipa kåpor att du lägger locket på egot, sväljer stoltheten och förstår det fina i att glida runt i värdigt pensionärstempo. Kraschfritt är kanske inte Rock'n Roll men fan så skönt.
![]()
Två av två? nej förfan, SÅ kass är jag inte. Men 2/7 är inte så illa heller![]()
![]()
blablabla... men lyckades hålla mig på hjulen iallafall![]()
Tror få knäcker mitt "rekord" med ett snitt på 5,5 varv och sen vurpa på två pass direkt efter varandra, varav vurpa två var riktigt ordentligt![]()
Jo, men som du ser ovan fanns det anledning till att "börja om" i B-gruppenKörde inte du i A-gruppen senast?
Varför kör du på escapen, gubbe? "Hallaou, hallau, duo samm tjoer neire ei gaemle troeskurven, vaer vaenlig sloute oupp meid deit. Taekk."Jag sällade mig också till skaran som ägnade en del tid vid sidan om banan: http://sandstream.sportsblogg.se/
Jo, men som du ser ovan fanns det anledning till att "börja om" i B-gruppen![]()
Varför kör du på escapen, gubbe? "Hallaou, hallau, duo samm tjoer neire ei gaemle troeskurven, vaer vaenlig sloute oupp meid deit. Taekk."
Jag använde den tre gånger igår också, det var den där jävla blåstens fel, medvinden gjorde att mina bromspunkter inte stämdeTaekk!
Är det den däringa första högern efter långrakan? Den är inge vidare...
Jag brukar låtsas att missa Mikes corner bara för att få mysa lite själv i gamla trösen, jag saknar den gamla banstäckningen med velodromen.Varför kör du på escapen, gubbe? "Hallaou, hallau, duo samm tjoer neire ei gaemle troeskurven, vaer vaenlig sloute oupp meid deit. Taekk."
Jag brukar låtsas att missa Mikes corner bara för att få mysa lite själv i gamla trösen, jag saknar den gamla banstäckningen med velodromen.
Det var bättre förr i tiden....
Hur såg den ut "förr i tiden"? Varför byggde man om kurvan?
Velodromer förbjöds pga för håriga vurporHur såg den ut "förr i tiden"? Varför byggde man om kurvan?
Läs mer om dagen i min blogg. http://roadracing.sportsblogg.se
Synd att passet tog slut på det sättet men det händer ibland tyvärr.
Angående fartskillnader..
Jag skulle tycka det till och med skulle vara bättre om de delade in B gruppen.
10 min classic och mindre snabba förare/hojar
10 min snabbare B förare..
Som det var igår gick det knappt att få ett enda varv utan en eller flera långsamma ekipage i vägen..
Så här såg det ut till för några år sedan samt en ännu äldre med själva velodromen som jag tror försvan för ca 20 år sedan eller något åt det hållet.Hur såg den ut "förr i tiden"? Varför byggde man om kurvan?
![]() |
Längre bakstänka för R 1300 GS
Det tyskbaserade företaget ... |
![]() |
Längre bakstänka för R 1300 GS
Svingarmslagringen, svingar... |
![]() |
Vi breddar tidningen ytterligare!
Björn Glansk från BigTwin o... |
![]() |
Vi breddar tidningen ytterligare!
Björn Glans från BigTwin oc... |
![]() |
Slut med fri mc-körning på Nürburgring Nordschleife
Motorcykelkörning på klassi... |
![]() |
Färre döda i vägtrafiken
Foto: Jacob Sjöman Trans... |
![]() |
Ökat antal körkortsåterkallelser
Foto: Liza Simonsson Und... |
![]() |
CFMOTO dag 2, Gymkhana, Gokartbana och Portimao!
Idag har vi äntligen fått s... |
![]() |
BMW Motorrad slår nytt försäljningsrekord
Efter att ha sålt 210 408 m... |
![]() |
Honda Gold Wing fyller 50 år
Sedan 1975 har Honda Gold W... |