Är på väg att bli biolog själv också . Fast jag hinner inte skriva C-uppsatsen i biologi förrän nästa år. Innan dess ska det bli D-uppsats i miljövetenskap och B-uppsats i psykologi. VM i uppsatser med andra ordgladh skrev:Bananflugor (Drosophila melanogaster ) kommer in i lägenheten på två sätt. Det ena är via just bananskal. I bananskalet kan det ligga mellan 20-50 ägg och bara vänta på rätt tilfälle att kläckas. Det andra sättet är att de kommer utifrån. Uppenbarligen så finns det populationer av bananflugor villt i våra skogar.
Bananflugor används i genetisk forskning utav två anledningar. Dels så har de extremt stora kromosomer, dels har de en generationstid som får en pilsk kanin att bli grön av avundsjuka. Får man väl in eländet är det som i pringelsreklamen "once you pop you can´t stop"
Bästa sättet att bli av med dem är som några beskrivit ovan. En del vatten, en del äppelcidervinäger och ett par droppar diskmedel för att ta bort ytspänningen. Ställ blandningen vid slasken eller diskhon och vänta på att ohyran dränker sig själv.
Snus i blomkrukan och såpvatten är bra mot bladlöss och blomflugor, men det är något helt annat. Vattna växterna regelbundet och ge dem lite växtnäring från gång till annan så slipper man problemet över huvud taget.
biolog-gladh