Och hur länge ska man köra så?
Måste vara omöjligt att köra in kedjor korrekt på en stor v-twin då?
Jag o kompisen har försökt köra in våra nya kedjor försiktigt emellanåt (jag radfyra och han v-twin), men det slutar alltid med att dom är ojämt sträckta, så jag betvivlar att det går att köra så dom blir jämt sträckta, iaf på en hoj med lite motor i..
Motorcykelkedjor är försträckta. Just för att minska töjningen under inslitningen/inkörningen. Det fodras normalt ingen speciell körteknik under inkörningen. Garto får gärna visa exempel på instruktioner från motorcykelkedjetillverkarna som styrker annat. Det var nog också det Majti menade.
I övrigt kan sägas att Majtis inhopp var resultatet av en rapportering om osaklighet.
Som twin-ägare är mitt tips att gå på en så högt rejtad kedja som möjligt. Tyvärr är dessa kedjor också dyrare. De starkaste kedjorna (störst tjocklek på länkar och nitar) har betydligt mindre tendens till varians av kedjespänningen efter en tids drift enligt min erfarenhet. Tyvärr är ju dessa kedjor betydligt dyrare.
Men varians upplever jag alltid att det blir.