Bara motorn och växellåda är bra så är det ingen fara. Lite repor gör väl inget, du ska ju köra den inte titta på den. Men priset var lite dyyyrrrt om du köpte den för 63000. Priset borde ju fan ligga på 50-55 max.
Fick enbart ett orginalavgasrör med, inget annat, så som orginalbakdel, blinkers, handtag osv. Utöver det var tre kåpor på högersidan repade. Var på en lackeringsfirma imorse och dom gav mig ett pris på 8000-12000 kr + 1890 för en ny framskärm. Vad tycker ni? Är det inte rätt att kräva ersättning?
Lärdomen av detta?
1. Var inte så köpt kåt att du inte hinner kolla allt innan du redan har hojjen hemma. (har gjort detta felet själv en gång, kostade ett par laxar att fixa och jag bet i det sura och lärde mig)
Mc-huset i Malmö är ju ingen "bästa priset broschan"-handlare direkt, så du borde hört med dem INNAN du trådstartade.
I övrigt - De skador och märken du uppvisat här tillhör normalslitage och är ABSOLUT inga dolda fel.
....det är ju en racemaskin och den både tål och SKA användas HÅRT
provkörningen för min del blev det när jag skulle hämta den, körde ej själv men mekanikern körde två varv runt butiken. då jag inte riktigt har mitt kort klart än,
...
NU - Sätt nåt snyggt klistermärke på eventuella repor och gör som oss andra R1-Piloter.................Ut å kör
...
Visserligen är hojarna byggda för att användas, men jag fattar faktiskt inte hur man kan anse de reporna som normalt slitage.
Men det kanske är jag som är för pedantisk.![]()
..........................även om det tydligen är normen härinne att en sporthoj ska man vurpa med.
Blir man inte alltid lurad på en MC-firma?
Normen här inne e inte att man ska vurpa, däremot ska man köra (gärna på bana me), träffa lite skönt folk och inte vara så förbannat känslig för en silvertejpsmonterad kåpa eller liknande, de små pyttemärkena på TS hoj som han dessutom MISSAT trots flera besök på MC-Huset.................ja det är ju bara patetiskt. Han har nog köpt fel hoj !!!!!!!!!!!!
PS - En helt annan sak blir det när vi kommer till FBU och Service, där är det nolltolerans (Japansk nolltollerans). Slarv med bromsar, tekniskt underhåll, däck och personlig säkerhetsutrustning etc är ........................
Högmod = (storhetsvansinne, fåfänga; eller åtminstone övermod; Hybris)
Girighet
Vällust = (otukt eller begär)
Avund
Frosseri
Vrede = (I vissa fall även hämnd)
Lättja (likgiltighet)
Underlåtenhet (försummelse, slarv) att ha en tekniskt välfungerande motorcykel
..............Den 8:e DÖDSSYNDEN
Kan ju hålla med ts att beskriva en vält hoj som i toppskick är BS. Speciellt hos en firma. De kunde väl ha lackat till det innan isf? Inte nåt som hänt i hemtransporten?
![]() |
Försäljningsrekord för BMW Motorrad
Efter att ha sålt 210 408 m... |
![]() |
BMW R 18-modeller uppdateras
Screenshot BMW R 18 och ... |
![]() |
Fiffiga touringprylar
Det tyska företaget Wunderl... |
![]() |
MV Agusta kör vidare på egen hand
MV Agusta har bekräftat att... |
![]() |
MV Agusta återtar full kontroll
MV Agusta har bekräftat att... |
![]() |
2025 års Ducati Riding Academy
Registreringen för 2025 års... |
![]() |
Uppdaterad KTM 790 Duke
KTM 790 DUKE, även kallad ”... |
![]() |
Vinn vårt testvinnande mc-lås!
Genom att svara på några fr... |
![]() |
MC-Mässan flyttar till Elmia i Jönköping 2026
Den etablerade MC-Mässan ta... |
![]() |
Anmälan till 2025 års Ducati Riding Academy öppen
Registreringen för 2025 års... |