Körkort 2010

Idag fixade jag mitt körkort.. :)
Riktigt skönt.. Synd att man bara har en halv vecka kvar på semestern bara.. :)

7/4 Palaxx, STHLM
28/4 Hoken78, Gotland
28/4 Tanja, Gotland
29/4 Fermie, Göteborg
29/4 Schooled, Göteborg
29/4 SmiiX, Jönköping
04/5 Hs01jowe, Uppsala
04/5 Djungel-Jim, Stockholm
04/5 Lillsven, Malmö
05/5 David, Höganäs(hbg)
05/5 Yeltzin, Halmstad
04/5 X4rookie (Linköping)
06/5 Rapp, Västerås
06/5 Goxx, Stockholm
10/5 Micro, Stockholm
11/5 Kattis, Åkersberga
11/5 Najjklas, Göteborg
12/5 Tamma, Hässleholm
12/5 Wahoo, Stockholm
17/5 AmiloDanne, Borås
17/5 Pudding, Båberg (Trestad)
18/5 Dannelito, Värnamo
18/5 Ägge, Stockholm (tullinge)
19/5 Magnus123, Göteborg
19/5 Errno, Göteborg
20/5 DML, Göteborg
20/5 Aftersun, Malmö
20/5 Kurdsson, Stockholm
25/5 Kielbasa, Stockholm
25/5 Marmelad, Umeå
25/5 Jokenr1, Göteborg
25/5 Kakafoni, Lund
26/5 JonteB, Linköping
26/5 Gbr, Örnsköldsvik
27/5 Indian + Sambo, Halmstad
27/5 Rocklets, Sundsvall
27/5 Cbr1000 rr, Säffle
31/5 The_dreamer, Luleå
01/6 J3sper, Umeå
01/6 Blomdahl, Göteborg
01/6 Newbornkano, Trosa
01/6 Lledaw, Borås
01/6 Palle, Uppsala
01/6 Quattrojonas, Stockholm
02/6 SC Aero, Norrköpning
02/6 Kret, Mora
03/6 Tykoz, Stockholm (Tullinge)
07/6 Drm4rtin, Örnsköldsvik
09/6 PakerT, Lycksele
09/6 N.A.S.A, Helsingborg
09/6 Agent Apelsin, Linköping
10/6 Gatman Nyköping
10/6 Mclainen
10/6 RichazZ, Göteborg
10/6 Stgus, Kristianstad
10/6 Fallinator, Sandviken
10/6 Hyperhybris, Solna
11/6 pale, Örebro
11/6 Blomkvist_86, Eskilstuna
14/6 Krillegrus, Karlskrona
14/6 unbornichen, Stockholm
14/6 Darklighter, Stockholm
14/6 Moneyline, Stockholm
15/6 Hedlund, Luleå
15/6 Psy, Umeå
15/6 hildingx, Helsingborg
15/6 marcus95, Vänersborg
15/6 wellis, surahammar
16/6 olizsthlm, Uppsala
16/6 Gixxerspeed Kristianstad
16/6 Brutalin Varberg
16/6 christian1 Göteborg
16/6 Mediahuset, Alingsås
17/6 kungen86a
18/6 tobbano, Borlänge
22/6 JRO, Göteborg
22/6 _Sanna_, Stockholm
22/6 Slack, Uppsala
23/6 og900i, Sundsvall
23/6 Zmod, Göteborg
23/6 KnaZ, Karlskrona
23/6 desh, Göteborg
23/6 Soilan, Stockholm ( Barkarby)
24/6 cerveza, Norrköping
29/6 hansenjr, Umeå
29/6 Krille Dill, Stockholm
29/6 jonassi, Sundsvall
29/6 Loes, Luleå
30/6 UllisSolna, Stockholm
30/6 Thorak, Stockholm Barkarby
30/6 Nitrox Ninja, Västerås (men bor i Stockholm...)
30/6 Iccie, Stockholm (Tullinge)
30/6 C Upp, Stockholm Barkarby (bor i Uppsala)
01/7 Ride it, Dalarna
01/7 Sinnlos, Göteborg
01/7 Hojan, Göteborg
01/7 zionsson, Uppsala
05/7 Lurvas, Malmö
06/7 ThePreToriaN, Borås
07/7 The Faceless, Västerås
07/7 Latsmurf, Stockholm Barkarby
07/7 Hegg, Ängelholm
07/7 Sky, Övik (bor i stockholm)
08/7 Zimzimma, Göteborg
08/7 M155E, Västerås (bor i Uppsala)
09/7 MillionStars, Karlstad
12/7 Chrippa, Malmö
13/7 Kryckan, Ljusdal
14/7 Oscar07, Stockholm(Barkarby)
14/7 tottelias, Stockholm (Barkarby)
14/7 =PerssoN=, Gävle
14/7 Yarifol, Alingsås
15/7 ninja-musen sundsvall
15/7 Gabriel K, Stockholm (Barkaby)
15/7 MarcB, Karlskrona
15/7 Henry^, Stockholm Barkarby.
17/7 Sprallfia Stockholm Barkarby.
19/7 SMN021, Västerås
20/7 Hiilio, Göteborg
21/7 Hei Reidar, Skövde
21/7 godisbiten, Stockholm
22/7 Rosborg, Norrköping
26/7 pahi, Malmö
29/7 Bonde456, Kalix
2/8 appel_mx, Malmö
3/8 minid, Landskrona
 
Grattis! Kul att det är så många som uppdaterar denna tråden med deras lyckade uppkörningar!:) Själv så har jag min uppkörning i malmö nu på måndag (9/8)... Hoppas verkligen att det går vägen, så man kan spendera sin sista veckas semester på vägarna med lite bränt gummi! Lycka till alla ni som håller på med detta helveteskort!;)
 
Ni som har ringt till transportstyrelsen och tjatat om körkortstillståndet, vad har ni sagt? Jag ringde dit idag och de fixade inte det åt mig... frågade vad de var som tog så tid, fick som svar att de var tvungna att kolla i polisregistret och kolla igenom min synundersökning och hälsodeklaration.

Kontrade då med att jag är 100% frisk, inte ett fel på synundersökningen och har aldrig haft med polisen att göra förutom att jag har fått blåsa ett par ggr, självklart nykter.

Hur lång tid kan det ta? Börjar bli rätt irriterad. Ska man ringa igen å tjata? Nått spec man ska säga?
 
Ring och tjata och säg att det är ohållbart att det tar sådan lång tid. Allt med trevlig ton dock!
Jag ringde tre gånger samma dag och kom till olika telefonister varje gång. Den tredje sa att han kunde "kika igenom den snabbt" medan de två första tvärvägrade.
Någon dag senare hade jag mitt körkortstillstånd... :)
 
Ni som har ringt till transportstyrelsen och tjatat om körkortstillståndet, vad har ni sagt? Jag ringde dit idag och de fixade inte det åt mig... frågade vad de var som tog så tid, fick som svar att de var tvungna att kolla i polisregistret och kolla igenom min synundersökning och hälsodeklaration.

Kontrade då med att jag är 100% frisk, inte ett fel på synundersökningen och har aldrig haft med polisen att göra förutom att jag har fått blåsa ett par ggr, självklart nykter.

Hur lång tid kan det ta? Börjar bli rätt irriterad. Ska man ringa igen å tjata? Nått spec man ska säga?

Ring flera gånger för det beror på vilken telefonist man får. Jag fick ringa 2 ggr, första gången gick det inte för jag var tvungen att vänta på min tur blablabla. Andra gången snackade jag med någon annan och jag behövde inte dra någon historia eller något, hon sa bara att pappren var på väg hem till mig :)
 
Jag ringde efter en vecka, fick tydligen då prata med en förstående kille, han försvann 2min och sen kom han tillbaks och sa att du har det i veckan. Och idag låg det i brevlådan, idag ska jag boka teoriprov :)
Men ring och tjata !!
 
satt å funderade på en grej, polaren har uppkörning snart och på säkerhetskontrollen när man ska titta styr-sving-hjullager hur gör man när man inte har något central stöd?
 
Jag fick tippade upp hojen på det vanliga stödet, visa killen från vägverket hur han skulle hålla upp den och sen när han tog över så var det bara att göra kontrollen. Jag hittar tyvärr inte någon film om hur man ska göra.
Trodde att dom lärde ut det på alla körskolor som inte hade hojar med centralstöd.
Hoppas din kompis får till det!
 
Last edited:
Jag har uppkörning bokad i Kristianstad 20 aug 8:30. Tyvärr är min hoj inte körbar just nu, och om det förblir så, kommer jag att avboka tiden. Skicka ett PM om du är intresserad av tiden så kan vi lösa det på något smidigt sätt :)
 
Risk 1:an avklarad idag, Risk 2:an kör jag den 13/8 och har bokat teori den 18/8. Hoppar bara man klarar teorin, några tips vad man ska plugga på extra? Kör en cd-skiva från trafikskolan som jag kan 99% utav nu. Ska blänga igenom mc & körkortsboken en gång till.
 
Risk 1:an avklarad idag, Risk 2:an kör jag den 13/8 och har bokat teori den 18/8. Hoppar bara man klarar teorin, några tips vad man ska plugga på extra? Kör en cd-skiva från trafikskolan som jag kan 99% utav nu. Ska blänga igenom mc & körkortsboken en gång till.


Tanka hem teo trafikskola 2010 dra igenom alla frågorna i alla kapitel OSB GÖR ALLA TEST! inte bara sluttest!.

Det gjorde jag sen va uppskrivning lätt.
 
www.str.se , samma som gör det slutgiltiga uppskrivningsprovet, kostar 14 kr per prov och dom varar i 7 dagar så du kan kolla på vad du hade fel på osv, perfekt att göra en vecka innan uppskrivningen, 98 kr = 7 prov. Så gjorde jag iaf, öppnade aldrig boken.
 
Tanka hem teo trafikskola 2010 dra igenom alla frågorna i alla kapitel OSB GÖR ALLA TEST! inte bara sluttest!.

Det gjorde jag sen va uppskrivning lätt.

Jag håller med!
Träna på det och läs på i boken om miljö och trafikmärken sen klarar du dig galant!

Då var det dags för risk 2:an imorgon sen är det bara uppkörning kvar! klarade uppskrivningen i höstas innan de nya reglerna sattes igång.
Håll tummarna nu! :D vill ha körkort innan hösten
 
Last edited:
Tjenare alla
Håller på och övningskör privat med en granne och har hunnit med cirka 40 mil hittils. Känns som att trafikdelen sitter ganska bra (till största delen på grund av 28 års trafikvana.... den gör en hel del faktist!). Behöver dock jobba på med lågfartsövningarna...... Har bokat in Risk2:an den 19/8 på Gillinge och teoriprovet den 24:e. Ska även boka in Risk1:an imorgon lokalt här i Märsta.
Har följt alla råd i tråden och tagit åt mig en hel del matnyttigt!! Bra med att så många delar med sig av sina kunskaper! Alltid bra med goda tips för oss som jobbar mot målet..
Hoppas för min del att jag kan få in en uppkörningstid under andra halvan av september med lite flyt. Vill ha det klart innan hösten är slut!!
 
Håller också på att övningskör, har haft hojjen stående i förådet sen juni typ :huvet. Fullbokat hela sommarn så börjar med körlektioner i augusti (17 aug). Kör mkt med farsan så den delen ska nog gå bra, teorin är jag dock orolig för :confused: .

Finns det några billiga bra mc/bil teorprogram att köpa i butiker? Tex TEO
 
Sök och du skall finna..... Kika in på Piraternas hemsida och gör flera sökningar på tex teoriprov, Körkort, Teo mm och du hittar lite att plocka hem.
 
Nyheter
Nya Indian Pursuit Elite

Screenshot Indian Motorc...

Icons of British Originality

Åtta team från åtta länder ...

BMW presenterar R 12 G/S

BMW Motorrad har presentera...

Europeisk kampanj för säkrare motorcykelkörning

Den europeiska branschorgan...

BMW R 12 G/S

BMW Motorrad har presentera...

Sveriges vägar i allt bättre skick

Foto: Liza Simonsson Utv...

H-D Euro Festival i Port Grimaud 8-11 maj

Nu börjar det närma sig för...

Norrtälje Custom Bike Show

Förra året firade Twin Club...

Harley-Davidson Euro Festival närmar sig 

8–11 maj smäller det – tiot...

Sveriges vägar blir bättre

Foto: Samuel Unéus Utvec...

Back
Top