Ktm RC8

Vad ska du ha för den? :rolleyes:

Vad gäller ditt andra resonemang så håller jag med helt, garanterat..

Tycker man kan känna igen vissa av designdragen även på nya CBR 1000RR. Alltså att det går lite mer åt "ny" design. Hoppas verkligen den här blir en motsvarighet till BMW's E60 5-Serie, då kanske alla Japsar är snygga om något år också :tungan
 
Last edited:
Den skulle gå på runt 170-180 tusen kr? Säkert en ruskig hoj, men det priset är lite väl saftigt. Ducati tar ju det för sin basmodell, och då är den utrustad med en själ också:rolleyes: Uppgivna effektsiffror på Ktm:en varierar runt
150-155 hk. Är det bakhjulshästar? Om inte så borde Ktm kommer ner till Jorden igen. Hade tänkt att komplettera Duken med en sporthoj någon gång i framtiden, men isåfall får jag vända mig till en japsare, eller Aprilia rsv factory.
 
Näe, Duken hänger med en säsong till.
Men sedan kanske det blir en Venom istället för RC8:an. Jag måste testa dem innan jag vet vilken det blir...
Själv då?

Jag har nog kvar min ett år till,känns lite önödigt att byta till en 07:a, även om det är lite lockande. Har haft samma tankar som dig ang Venom, gillar den upprätta sittställningen, och den verkar onekligen bli riktigt tuff!

Hur gick det med trimplanerna?
 
Hur gick det med trimplanerna?

Nä, jag la ner det efter att jag funderat en del. Ska lägga stålarna på en Karibienresa istället och sedan blir det som sagt antagligen en Venom eller en RC8.

Du menar en sån här Venom Thruxton :yoparty :D

Hehehe :D
Nä, en sån här Venom:
KTM_990_Venom_stpz.jpg
 
Nyheter
Nya Indian Pursuit Elite

Screenshot Indian Motorc...

Icons of British Originality

Åtta team från åtta länder ...

BMW presenterar R 12 G/S

BMW Motorrad har presentera...

Europeisk kampanj för säkrare motorcykelkörning

Den europeiska branschorgan...

BMW R 12 G/S

BMW Motorrad har presentera...

Sveriges vägar i allt bättre skick

Foto: Liza Simonsson Utv...

H-D Euro Festival i Port Grimaud 8-11 maj

Nu börjar det närma sig för...

Norrtälje Custom Bike Show

Förra året firade Twin Club...

Harley-Davidson Euro Festival närmar sig 

8–11 maj smäller det – tiot...

Sveriges vägar blir bättre

Foto: Samuel Unéus Utvec...

Back
Top