De har bullshitat dig ja, de menar att du inte får en bättre premie, de menar INTE att du inte får\kan ställa av den. Betalar du den månadsvis eller hel\halvår? Betalar du månad är den bara att ställa av och säga upp, du har ingen betalningsskyldighet på en avställd hoj som bara är trafikförsäkrad.
Betalar du hel\halvår så är det ju lite surt då de inte ger tillbaka dina pengar du betalat i förhand.
Månad = Ställ av och säg upp![]()
Nu verkar problemet ha löst sig ändå men det är du som inte vet vad du snackar om. Det är en sakförsäkring och då är du bunden till den försäkringen till förfallodagen och inget annat.
Ställa av ditt fordon gör du hur fan du vill och inget ett försäkringsbolag har nåt med att göra. Sen finns det försäkringar med olika premie för av- och påställt eller försäkringar med samma premie oavsett vilket.