Lövblås och lustgas :)

flöjt

Ny medlem
Gick med
13 Jul 2003
Ort
Gävle
Hoj
GSR 750 -12
Ok..filmen visar fordon på 4 hjul.. Men det är alltså typ såhär luffarturbo funkar om jag har fattat det hela rätt?

Lite coolt är det iaf..


Film.
 

Honken

Ny medlem
Gick med
6 Mar 2003
Ort
Umeå
Hoj
950 SE
Dom där motorerna lever farligt!! Full gas med för mycket luft + NOS borde kunna orsaka hål i kolvarna ganska snabbt!

Men det var jäkligt fränt iaf! Helt otroliga effektökningar... man kan ju undra hur mycket dom skulle få med extra bränsle!
 

andersbrink

hasenfrasen
Gick med
6 Mar 2003
Ort
hedesunda
Hoj
5
Om man synkade TVÅ stycken lövblåsare med gasspjället så skulle man ju faktiskt kunna få väldigt mycket billig extraeffekt. Hm... :tummenupp

Att spruta in lustgasen externt är inte lika farligt som att spruta in det direkt vid spridarna eftersom den kalla gasen kyler insugsluften som då registreras av lufttempmätaren i insuget som kompenserar. Enda problemet är syremängden i luft 21% och lustgas 33%. Den kommer att gå något klent, men inte så farligt.
 

Pr0bz

Sporthojsnörd
Gick med
11 May 2004
Ort
vimmerby
Hoj
Dunderkatt & eN gamal sLiten Enessärr
Nå nån som vill testa på sin mc nu? Tycker de ska testas med webspys turbohoj ;D
 

andersbrink

hasenfrasen
Gick med
6 Mar 2003
Ort
hedesunda
Hoj
5
HanneZ skrev:
Men? Hur mycket effektökning hade de fått med bara NOS'en då?

Effektökningen pga NOS'et i det där fallet beror på att insugstemperaturen blev lägre och motorn skottar in mer bensin för att kompensera den kallare insugsluften. När flytande lustgas övergår till gasform åtgår energi, den energin tas från den omgivande luften - som då blir kallare.
 
Nyheter
Försäljningsrekord för BMW Motorrad

Efter att ha sålt 210 408 m...

BMW R 18-modeller uppdateras

Screenshot BMW R 18 och ...

Fiffiga touringprylar

Det tyska företaget Wunderl...

MV Agusta kör vidare på egen hand

MV Agusta har bekräftat att...

MV Agusta återtar full kontroll

MV Agusta har bekräftat att...

2025 års Ducati Riding Academy

Registreringen för 2025 års...

Uppdaterad KTM 790 Duke

KTM 790 DUKE, även kallad ”...

Vinn vårt testvinnande mc-lås!

Genom att svara på några fr...

MC-Mässan flyttar till Elmia i Jönköping 2026

Den etablerade MC-Mässan ta...

Anmälan till 2025 års Ducati Riding Academy öppen

Registreringen för 2025 års...

Top