LED-blinkers blinkar åt båda hållen...?

MrRoos

Kör sugen!
Gick med
16 Jul 2004
Ort
Växjö
Hoj
ZX9R, Duke
Jag har exakt de fel med glödande motsatt blinkers och frånvarande indikatorlampa, men är helt enkelt för lat för att löda in några dioder på matarkablarna till ind.lamp.

Men jag besiktade igår UA. De yttrade inte ett ord om avsaknad av vare sig indikatorlampa, neutrallampa eller kedjeskydd.
Det enda de sa negativt var att de tyckte det var för lite skillnad mellan bromsljus och bakljus i mina diodlampor, men de släppte dem :tummenupp

Ville bara informera om det för er som har indikatorlampsproblem att det går att besikta utan om man ser blinkers från förarmiljön.

Grattis men det beror nog mest på hur noggran besiktningsman man får...känns jobbigt att chansa. Vilka dioder (artnr bestningsplats) är det man skall löda dit? Jag vill gärna ha igång lampan. Om inget för att jag OFTA glömmer blilnkers och det är ju onödigt att lura bilarna som kör så illa ändå :)
 
Nyheter
Försäljningsrekord för BMW Motorrad

Efter att ha sålt 210 408 m...

BMW R 18-modeller uppdateras

Screenshot BMW R 18 och ...

Fiffiga touringprylar

Det tyska företaget Wunderl...

MV Agusta kör vidare på egen hand

MV Agusta har bekräftat att...

MV Agusta återtar full kontroll

MV Agusta har bekräftat att...

2025 års Ducati Riding Academy

Registreringen för 2025 års...

Uppdaterad KTM 790 Duke

KTM 790 DUKE, även kallad ”...

Vinn vårt testvinnande mc-lås!

Genom att svara på några fr...

MC-Mässan flyttar till Elmia i Jönköping 2026

Den etablerade MC-Mässan ta...

Anmälan till 2025 års Ducati Riding Academy öppen

Registreringen för 2025 års...

Top