Kopplingskåpa XT 660
Hallå, en polare vurpade lite lätt med sin xt och kopplingskåpan sprack.
Är det bara att köpa en ny och fylla på olja och köra eller ska man tänka på något speciellt? Den där axeln som sitter där inne är väldigt rörlig, ska den vara det?
I övrigt såbehöver han ett nytt (snyggare) baklyse och skärm, vart finns det å köpa?
Svart e bäst!![]()
Frågar igen..YamahaCenter säger nej men är utformningen på plasten mellan en -08 xtr och säg, en -04a xtr verkligen så olik så det inte går att sätta -08 plast på en -04a ?
Jag skulle tro det, att åtminstone kylarvingskåporna inte kommer passa. Tittar du på en -08 så ser du att kylaren inte ser likadan ut som på en -04. Även om man skylle lyckas få dit 08:ans kåpor torde det inte bli snyggt, eftersom dom inte passar speciellt bra ihop med kylaren. Åtminstone en fästpunkt finns inte heller kvar på samma ställe.
Jag är mindre säker på resten av hojen, men har för mig att dom ändrat lite i baken oxå.
Ja, det är konstigt... samma sak när jag fick min TPS bytt vid 1000 servicen för 2 veckor sedan... Men, de står tydligen i "deras" system när de slår på regnr... Men håller med, borde få ett "papper" på det, men icke... varför vet jag inte...Hämtat ut min XT660R från Lingvalls idagVattenpumpen läckte duktigt, men det var inga problem alls utan det tog dom på garantin på en gång. Enda dom kollade var att den var svensksåld och ifylld servicebok.
Det jag nu UNDRAR : Borde man inte få nån sorts papper på att det e fixat eller? Nu har jag inga bevis alls på att det e gjort, kan ju va bra om man skulle få för sig att sälja lr nått ????
Ryckutjämnarna sitter i bakhjulsnavet. Man plockar av bakhjulet, lägger det på marken med bromskivan nedåt. Jucka på drevet lite och lyft upp det. Där under hittar du de gummikuddar som är ryckutjämnarna. Det börjar bli dags att byta när dom inte "sitter ihop" längre. En utjämanre består av två tjockare gummikuddar som sitter ihop med en tunnare gummi-förbindelse. Dom bör kollas varje 100mil.
Vet inte vad som skulle kunna hända om dom slets ut, det skulle glappa en del i drivningen och det är ju aldrig bra.
Dom är nog inte så dyra heller. Får kolla det, måste byta mina...
Holtis: Vill minnas att du köpte mjuka packväskor för ett bra tag sedan. Var köpte du dom?
Ja, det är konstigt... samma sak när jag fick min TPS bytt vid 1000 servicen för 2 veckor sedan... Men, de står tydligen i "deras" system när de slår på regnr... Men håller med, borde få ett "papper" på det, men icke... varför vet jag inte...
Jag köpte på Biltema 350 kr, jag har använt dem en vecka nu, klart prisvärda.
De passar jättebra på våra hojjar, en rem under sadeln, den andre bakom sadeln.
Klockrent! Funkar det med varma slipon på också? Inga problem där?
Det finns någon typ av värmeskydd på väskorna, nu har jag orginaldämpare på, de har ju värmeskydd så det funkade. Väskorna ligger rakt på dämparna, jag la in bilder på väskorna här i denna tråden tidigare i år. Något mellan väskorna och och dämparna bör man nog ha.
Holtis: Vill minnas att du köpte mjuka packväskor för ett bra tag sedan. Var köpte du dom?
Tjenis... Håller med de andra... kolla på biltemas väskor, ser kanon ut... köpte mina beggade för 600-700:-, men skulle aldrig köpa dem idag när det finns liknade på biltema
Limma dit skinn, eller värmebeständig gummi bakom så är de inga problem för "rören"...
Dags att börja leta i tråden... idag kom äntligen PCIII, blir väl att mecka i morgon... Någon som har monterat nyligen och har några bra "mappar"---![]()
Tips mottages med öppna armar![]()
Skinn eller gummi...smart!![]()
![]() |
MV Agusta fyller 80 år
I år firar italienska motor... |
![]() |
Rekordmånga nya personliga regskyltar
Under fjolåret godkände Tra... |
![]() |
PIERER Mobility: Back on Track– KTM AG:s omstruktureringsplan godkänd av fordringsägarna
Pressrelease, Wels, 25 Febr... |
![]() |
Hojmässa i Halmstad den 2-3 mars
De två första dagarna i mar... |
![]() |
Längre bakstänka för R 1300 GS
Det tyskbaserade företaget ... |
![]() |
Längre bakstänka för R 1300 GS
Svingarmslagringen, svingar... |
![]() |
Vi breddar tidningen ytterligare!
Björn Glansk från BigTwin o... |
![]() |
Vi breddar tidningen ytterligare!
Björn Glans från BigTwin oc... |
![]() |
Slut med fri mc-körning på Nürburgring Nordschleife
Motorcykelkörning på klassi... |
![]() |
Färre döda i vägtrafiken
Foto: Jacob Sjöman Trans... |