Ny Laserman?

Om jag får ta på mig GW-hatten en stund så tycker jag att det verkar vara lite för mycket likheter mellan skjutningarna för att bara vara slump.
 
Mycket verkar ju peka på att det är någon tok ute och skjuter. Undra var gränsen för mörkhyad/invandrar utseende går hos gärningsmannen? Om det räcker med att ha bruna ögon och brunt/mörkt hår kanske man inte ska vistas ute i Malmö i berörda områden.

Vi får hoppas att man griper den här personen så fort det bara är möjligt. Ingen ska behöva vara rädd för att bli skjuten när man väntar på bussen om man har rent mjöl i påsen oavsett etnisk/kulturell bakgrund.
 
Ingen ska behöva vara rädd för att bli skjuten när man väntar på bussen om man har rent mjöl i påsen oavsett etnisk/kulturell bakgrund.

Självklart inte. Lite samma sak är det ju i och för sig mot svenskar i vissa områden.

Det som slår en är ju hur dåligt de alltid skjuter. Kolla den här filmsnutten hur många skjutningar de haft i Malmö. En med dödlig utgång bara verkar det som.

http://www.sydsvenskan.se/webbtv/webbtv_malmo/article1272960/Polisen-varnar-for-morka-platser.html

Mycket verkar ju peka på att det är någon tok ute och skjuter.

Det skulle kunna vara en effekt av Ilmar Reepalus vision. Att nån tröttnar och tar lagen i egna händer är ju bara en tidsfråga. Det är väldigt lite sånt i Sverige faktiskt. Brann väl några förläggningar på 90-talet och så Lasermannen då.
 
Last edited:
Vi får hoppas att man griper den här personen så fort det bara är möjligt. Ingen ska behöva vara rädd för att bli skjuten när man väntar på bussen om man har rent mjöl i påsen oavsett etnisk/kulturell bakgrund.

Självklart!

Ingen ska heller behöva vara rädd för att bli rånad/våldtagen när man väntar på bussen på grund av sin etniska/kulturella bakgrund.

Vi vet båda två att det inte är så.

Det som slår en är ju hur dåligt de alltid skjuter. Kolla den här filmsnutten hur många skjutningar de haft i Malmö. En med dödlig utgång bara verkar det som.

Dom allra flesta skottlossningar man läser om är ju uppgörelser i undre världen, att det oftast är folk med utomnordiskt ursprung som är måltavlor har ingenting med rasism att göra.
 
Last edited:
Malmö är en oerhört segregerad stad med stora sociala klyftor. Gärningsmannen lär nog få skaffa sig tyngre vapen om han ska lyckas "utrota" roten till det han anser vara ondo.

Från wiki angående Demografin:

"Malmö beskrivs av en del som en multikulturell stad. I Malmö talas cirka 100 språk och 166 olika nationaliteter finns representerade. Andelen invandrare är störst i de östra stadsdelarna, men 80 procent av Malmös invandrare bor någon annanstans än i den medialt uppmärksammade stadsdelen Rosengård och samtliga tio stadsdelar har en högre andel invandrare än riksgenomsnittet. 70 590 eller 26% av hela kommunens befolkning var 2006 födda utomlands. Samma år hade 99236 personer eller 35.9% utländsk bakgrund, det vill säga var själva födda utomlands eller hade utomlands födda föräldrar, bland barn upp till 17 år var andelen 42,8 %.[7] År 2007 hade 48 % av Malmös förskolebarn under fem år ålder ett annat modersmål än svenska.[8] Fem år tidigare, 2002 hade 84840 personer, 32% av befolkningen, utländsk bakgrund."

Fördelning mellan olika nationaliteterna finns även där.

Enligt Polisen rör det sig om samma vapen:
http://www.svd.se/nyheter/inrikes/skottlossningar-i-malmo-kopplas-samman_5537471.svd

Många av skjutningarna i Malmö har varit uppgörelser i undre världen:
http://www.svd.se/nyheter/inrikes/allt-fler-skott-i-malmo_5539147.svd
 
Vilket kvalificerat trams. :lol
Klart det är gangstrar, fattar ju vem som helst.

Snutten på teve som framför sina vanföreställningar är så pass insatt att han refererar till lasermannens skjutningar för femton år sedan. Bra koll. :gnissla
 
Last edited:
nej, det är inte en ny 'lasermannen'; han använde ju, just laser vid sina illdåd.

korrekt namn är snarare 'kulmannen'.
 
Jag tror att det är dom med kriminellt belastad hudfärg som börjar tröttna på sig själv......
 
Jag tror att det är dom med kriminellt belastad hudfärg som börjar tröttna på sig själv......

LoL går de att skjuta någon som inte har invandrar bakgrund i Malmö!

Vad skönt att ni har en egen tråd att raljera och göra er lustiga i ivrigt påhejade av han som förfasade sig över mänskligheten och moralens förfall efter självmordstråden.

Vogges inlägg skrevs ungefär samtidigt som ytterligare två kvinnor sköts.
"Vid 20-tiden i kväll sköts två kvinnor med invandrarbakgrund i 25- och 35-årsåldern i en lägenhet genom ett fönster "
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article7998557.ab
 
Tyckte de sa på Efterlyst att en av de skjutna sett just laserpunkten innan det small. Därav "Nye lasermannen"

Fast det är bara en som påstår det, hade samtliga sett det så hade det varit berättigat att kalla honom det, nu kan det ju vara så att den röda pricken den personen såg i fönstret precis när det small bara var en reflektion av en lysdiod.

Man bör nog inte haka upp sig på den detaljen.
 
Nyheter
Icons of British Originality

Åtta team från åtta länder ...

BMW presenterar R 12 G/S

BMW Motorrad har presentera...

Europeisk kampanj för säkrare motorcykelkörning

Den europeiska branschorgan...

BMW R 12 G/S

BMW Motorrad har presentera...

Sveriges vägar i allt bättre skick

Foto: Liza Simonsson Utv...

H-D Euro Festival i Port Grimaud 8-11 maj

Nu börjar det närma sig för...

Norrtälje Custom Bike Show

Förra året firade Twin Club...

Harley-Davidson Euro Festival närmar sig 

8–11 maj smäller det – tiot...

Sveriges vägar blir bättre

Foto: Samuel Unéus Utvec...

Omfattande körkortsförändringar på gång

EU förväntas inom kort fatt...

Back
Top