(Kanslinyheter) 2005 12/14 12:56
Hittade detta
(Kanslinyheter) 2005 12/14 12:56
Angående IB och dragracing
På senare tid har många inom Dragracing hört av sig angående IB som förbundstidning/officiellt organ.
Man menar att IB skriver för lite, eller rättare sagt, inget alls om Dragracingsporten. Detta har uppmärksammats både i styrelse och på kansli. Den i högsta grad berättigade kritiken har framförts till IB vid ett flertal tillfällen och IB har lovat bättring i det avseendet. Ännu har vi inte sett något men vi förutsätter att det blir en väsentlig förbättring till nästa säsong.
I övrigt finns en massa allmänt tyckande om ”tvångsanslutningar” och ”SVEMO har bestämt att...” och annat som kräver en kommentar och utbildningsinsats.
Här kommer några fakta för att förklara varför och hur NI valt att ha IB som tidning.
(Detta är redovisat ett antal gånger tidigare, bland annat vid distriktsårsmötena -04 och -05, vid förbundsmötet -04, på hemsidan december -04 och vid Träffpunkt SVEMO april -05.)
Så här ligger det till:
Ett RF-anslutet idrottsförbund måste ha ett ”officiellt organ” där central information skall redovisas.
Vid förbundsmötet -04 föreslog styrelsen att SVEMO skulle kunna använda hemsidan till officiellt organ.
Många protesterade eftersom de inte hade tillgång till Internet, dessutom var förbundets hemsida då så dålig att den inte skulle ha fungerat tillfredställande.
NI alla medlemmar valde då, vid förbundsmötet, att det officiella organet skulle utgöras av både hemsida och tidning.
En offertförfrågan sändes ut från kansliet och i offerten från IB ingick en helt ny uppbyggnad av hemsidan samt en hel del annat. Styrelsen valde då, på rent affärsmässiga grunder, att skriva avtal med IB.
Avtalet omfattar givetvis hela kollektivet licensierade förare av viss status precis som försäkringar med mera.
Att hålla ”särlösningar” för individer vad avser vad som skall ingå i var och ens licensavgift är naturligtvis helt omöjligt eftersom vi då ska hantera över 11.000 olika önskemål.
Avtalet med IB omfattar nu tre år och löper ut 2007. Att bryta avtalet under innevarande period är inte ekonomiskt och juridiskt försvarbart.
Så alla ni som undrar varför och hur det är som det är:
Klara besked om detta har givits många gånger!
Alla som velat har haft möjlighet att ha synpunkter vid flera tillfällen.
Var fanns ni när frågan diskuterades på distriktsårsmöten och förbundsmöten?
NI förare och klubbar har beslutat att NI vill ha det på det här sättet. Vill NI inte det längre så är det bara att sätta igång och ändra på det. Nya distriktsårsmöten kommer i februari och ett nytt förbundsmöte ligger i april.
SVEMO är ER organisation. De beslut som NI fattar på distrikts och förbundsmöten är reglerande för vad styrelsen och dess kansli skall arbeta med. Vill NI inte ha en tidning som officiellt organ så skall NI fatta det beslutet på ett förbundsmöte.
IB däremot är en fristående tidning som drivs på rent kommersiella grunder där SVEMO inte har större inflytande än vad läsarna gemensamt kan åstadkomma. Synpunkter på innehållet måste ställas direkt till IB. Gör det!
Beträffande IB som fortsatt ”officiellt organ” så kommer frågan att tas upp både vid distrikts- och förbundsmöten. Dessutom kommer en omfattande enkät att göras tillgänglig för samtliga prenumeranter där alla ges en möjlighet att uttrycka sin åsikt innan det är dags att skriva om eller avsluta innevarande avtal. Det vill säga någon gång under hösten/vintern -06.