Regbesiktiga dragkrok

flugan

Vem vet
Gick med
17 Mar 2003
Ort
Stenkullen
Hoj
-
Enl. bilbesiktningens hemsida skall monteringsanvisningen ska tas med till Bilprovningen vid registreringsbesiktning. Samt sker kontroll att identifieringsskylt som sitter på draganordningen överensstämmer med monteringsanvisningen.
Är det så jävla illa?
Har tillgång till en beggad krok, men inte fan har jag en monteringsanvisning till den.

Har hört andra versioner där man bara monterat kroken, åkt in på en kontrollbesiktning, besiktningsmannen utförde även en regbesiktning och sen var alla glada.
 
Jag satte krok på själv men hade monteringspappret med, annars hade det inte funkat, fick jag besked. Vet du märket på draget, är det ett Brink som jag har, finns grejor på nätet att ladda ner. Men tipset e att fixa papper först.
 
Jag besiktade min gamla volvo 960 utan monteringsanvisning när jag monterat en beggad krok och då hade inte besiktarna några invändningar
 
Jag köpte en bil som hade kula en gång, men till min förskräckelse så såg jag att den inte fanns med på regbeviset.
Föregående ägare hade roat sig med att bygga fast en kula som inte alls hörde till modellen. (förmodligen bara för att kunna hänga cykelstället på, eftersom han inte hade dragit någon el)
Man såg tydligt att det var ombyggt, kapat och svetsat på flera ställen.
Jag åkte på bilprovningen som vanligt när det blev dags, och sa som det var.

Dom sa bara "då för vi in den nu, egentligen kostar det en regbesiktning, men eftersom det inte är ditt fel så bjuder vi på det".

Dessutom skrev dom av typ-plåten på kulan rakt av, så jag hade en SAAB V4 som fick dra 1900kg på BE kort :D
(dock drog jag nog aldrig tyngre än 1500kg med den, dom 65 vilda pållarna och trumbromsarna bak pallade nog inte mer)
 
Eller så monterar du draget och när det blir dags för besiktning så punktar du fast en stor hyllsa eller liknande längst upp på kulan. Då räknas det inte längre som en dragkrok. Det funkar faktiskt!
 
*/ ?>
Nyheter
Äntligen!

Om du, som jag, ständigt åk...

Missa inte förköpstävlingen

Jul närmar sig och även om ...

Sista chansen!

Nu är vi inne på sluttampen...

Piaggio-gruppen tar över importen av Piaggio, Aprilia, Moto Guzzi och Vespa

Det händer en hel del när d...

Katalogen börjar ta form!

Stora Motorcykelkatalogen 2...

KTM och Husqvarna återkallelser

Pressreleaser från KTM och ...

Provkörning pågår: KTM 1390 Super Adventure S EVO

Vulkanen Teide vakar över o...

Äventyr i Algeriet

I januari åker Allt om MC t...

Mästerlig presentation, KTM 1390 Super Adventure S EVO

I ett maffigt bergsområde, ...

Mästerlig presentation, KTM 1390 Super Adventure S EVO

I ett maffigt bergsområde, ...

Back
Top