Rengöra kylsystemet

Thomas_71

Ny medlem
Gick med
11 Mar 2016
Ort
Knislinge
Hoj
Honda VFR 750 1986
Tänkte tömma ur och rengöra kylsystemet på min VFR 750 -86. Räcker det att köra igenom rent vatten ett par gånger eller ska/bör man använda någon sorts kylarrensning? Om kylarrensning, vilken rekommenderas i så fall? Fungerar Biltemas (art.nr: 361829) variant?

/Thomas
 
Har du några tecken på att ditt kylsystem inte skulle vara rent? Om inte så ta trädgårdsslangen och spola genom några minuter, häll därefter på ny glykol och lufta.
 
Kylarvattnet ser aningen rostfärgat ut så det var därför jag tänkte ifall det kanske behövs någon form av kylarrensning. Men är det något speciellt som rekommenderas i så fall eller räcker det att ta Biltemas?

Tack för svaret dock :-)
 
Byt glykol och spola igenom med vatten kör vidare och var glad. Skippa kylarrens, det är ändå bara ammoniak på snygg flaska..
 
Kylarrens behövs inte. Spola vatten bara. Tänk på om du ska blanda kylvätskan själv att man helst ska ha destillerat vatten. Det går bra att ta vattnet från torktumlaren till detta.
 
*/ ?>
Nyheter
Sista chansen!

Nu är vi inne på sluttampen...

Piaggio-gruppen tar över importen av Piaggio, Aprilia, Moto Guzzi och Vespa

Det händer en hel del när d...

Katalogen börjar ta form!

Stora Motorcykelkatalogen 2...

KTM och Husqvarna återkallelser

Pressreleaser från KTM och ...

Provkörning pågår: KTM 1390 Super Adventure S EVO

Vulkanen Teide vakar över o...

Äventyr i Algeriet

I januari åker Allt om MC t...

Mästerlig presentation, KTM 1390 Super Adventure S EVO

I ett maffigt bergsområde, ...

Mästerlig presentation, KTM 1390 Super Adventure S EVO

I ett maffigt bergsområde, ...

Lite fler live foton på KTM 1390 Super Adventure S EVO!

Direkt från Teneriffa! Förs...

CIAO ITALIEN!

Pressrelease från KTM: ...

Back
Top