Ryggskydd???

Monster

Ny medlem
Gick med
8 Mar 2003
Ort
Sthlm/Nacka
Hoj
Ducati monster bucci 944 termis helsystem och keihin fcr 41:or andra tändboxar osv..! Samt en fullkittad aprilia sr180cc malossi motor med jolly moto trimkrök och lite annat godis!
Vad skyddar ett rygg skydd emot vid en eventuell krasch?
Skyddar det mot direkta slag mot ryggraden eller är det för att man inte ska kunna vrida/böja den för mycket?
Jag kör med spyke splatte den täcker svanskota och nästan upp till nacke!
Finns det några som är bättre än andra?

tja...
 

Gustav1

Vem var det som kastade?
Gick med
29 Aug 1982
Ort
Växjö
Hoj
Suzuki SV650S -03
Som jag har förstått det så skyddar det mot det eventuella slaget som blir om du landar på ryggen först efter en vurpa. Sen skyddar det ju också om du kasar en bit på ryggen.

Däremot så skyddar det kanske inte lika bra om du åker rakt in i en stolpe med ryggen först....hemska tanke.

Ett bra ryggskydd är ett ryggskydd man har på sig.
 

Monobike

Huliganus Slangus
Gick med
6 Mar 2003
Ort
Västerås
Hoj
Aprilia RSV1000R Tuono,KTM 525EXC -04 Supermoto Urban Terror Edition (Såld), Honda XR650R SM -02 Big-gun helsystem (Såld), Honda VTR1000 Firestorm med F1 Slipons (Såld)
Monster skrev:
Vad skyddar ett rygg skydd emot vid en eventuell krasch?
Skyddar det mot direkta slag mot ryggraden eller är det för att man inte ska kunna vrida/böja den för mycket?
Jag kör med spyke splatte den täcker svanskota och nästan upp till nacke!
Finns det några som är bättre än andra?

tja...

Den skyddar nog på många sätt beroende på modell, jag köpte nyligen ett alpinestars supertech och man känner sig som en mindre pansarvagn nu :crash Det skyddar nog bra mot krosskador på ryggkotorna samt att man blir lite styvare så man inte ska kunna vika sig dubbelt lika lätt.. och njurbältet håller tarmarna på plats :rolleyes:
 
Nyheter
Dags för äventyrlig motorcykelmässa

Kommande helg, den 8-9 mars...

Pirelli lanserar Diablo Powercrusier

All Rights Reserved Pire...

Fiffig räddaren i nöden från X-Grip!

Ett avbrutet broms- eller k...

Snart dags för Adventure Motorcycle Expo

Den 8-9 mars arrangeras Adv...

MV Agusta firar 80 år

I år firar italienska motor...

MV Agusta fyller 80 år

I år firar italienska motor...

Rekordmånga nya personliga regskyltar

Under fjolåret godkände Tra...

PIERER Mobility: Back on Track– KTM AG:s omstruktureringsplan godkänd av fordringsägarna

Pressrelease, Wels, 25 Febr...

Hojmässa i Halmstad den 2-3 mars

De två första dagarna i mar...

Längre bakstänka för R 1300 GS

Det tyskbaserade företaget ...

Top