Peter1980
Team Ajvar
- Gick med
- 25 Jan 2009
- Ort
- Stockholm/Tyresö
- Hoj
- Har: R1 -16. Haft R6 -08 , R6 -05, R1 -05, Hornet 600 -06
Är du inte sådär bra på att göra bildmontage?
Jo.. Mest när det gäller clowner dock
Är du inte sådär bra på att göra bildmontage?
Det viktigaste är att du mår bra gumman, vänta tills du mår bra igen innan du kör för annars kan du skada dig mer istället. Man ska inte få ångest för saker som träning och mat, det är inte bra att byta en ångest mot en annan.![]()
Nä, är mest frustrerad över mitt knä men domen får jag väl imorgon så får se hur det ser ut.
Tror att jag lider av posttraumatisk stress igen... Det har nämligen varit en incident. De första dagarna efter den incidenten gick jag bara på tomgång, gjorde allt som måste göras för att få till en fungerande vardag. Och nu har det liksom blivit till katastroftankar där det finns flera olika utvägar och flashbacks.
Givetvis hoppas jag att det blir en polisanmälan av det hela men då jag bara är ett vittne kan jag väl egentligen inte göra något. Jag sover längre än nödvändigt och har svåra insomningsbesvär på grund av att jag får flashbacks hela tiden.
Jag vet inte ens om jag vill prata med vederbörande, dels för personen kräver en ursäkt från mig. Och dels för vederbörande endast har pratat med offret och velat gå genom offret för att säga till mig att jag och offret gjort fel istället när vi gjort som vi gjort för att ta en rak kommunikation till mig. Jag anser att vederbörande gjort fel och hanterat situationen fel. Men även offret som inte ville lyssna på mig när jag försökte ta oss därifrån fortare än kvickt.
Så nu har jag berättat lite utan att säga vad som exakt hänt eller vilka som är inblandade. Jag kanske är kass på att hantera det här eller så är det faktiskt allvarligt. Offret är inte lika berörd av händelsen som jag är nämligen. Hursomhelst så mår jag otroligt dåligt av hur det är men det kanske speglar mina tidigare erfarenheter på något sätt. Att jag trots allt är skör för psykisk stress.
Jag finns alltid här för dig gumman.![]()
Tack, jag vet. Men det här känns så känsligt för det är inte jag som spelar huvudrollen i det hela. Vill inte riktigt prata med någon om det här, av respekt till båda vederbörande och offret. Fast vederbörande bryr jag mig inte om särskilt så tycker jag ändå att det är fel hänga ut personer oavsett om ni skulle känna igen dem eller inte. Jag har inte ens pratat om det här med mina närmaste vänner så att säga. De vet bara att jag mår skit. Jag är iaf glad att jag inte är ensam så jag åtminstone får må bättre stundtals.![]()
Jag insåg att jag lät den här dagen gå till fördärv. Har knappt ätit något. Har noll fantasi för vad jag ska äta och absolut ingen lust att laga mat. Jag får gå och trösta mig med nån choklad eller nåt. Det går bra med mitt bulkande här ja.![]()
Jag insåg att jag lät den här dagen gå till fördärv. Har knappt ätit något. Har noll fantasi för vad jag ska äta och absolut ingen lust att laga mat. Jag får gå och trösta mig med nån choklad eller nåt. Det går bra med mitt bulkande här ja.![]()
Trodde du bara åt betongstroganoff med taggtråd![]()
I hulkiga fall, kanske. Nu är jag bara klen och tycker synd om mig![]()
Nej men nu köpte jag bröd och kokar ägg, det blir efterrätten, efter chokladen.![]()
Har slut på mycket just nu, skulle handlat med mitt lammkött ikväll men icke sa Nicke, han är inte hemma än så jag sket i att vänta mer. Hade jag bara haft bröd hemma hela dagen hade jag ätit ägg i massor![]()
Kan man inte äta ägg om man inte har bröd hemma?![]()
Man kan, men det är inte rätt. Äggröra på rostbröd med bacon till är helrätt![]()
Jag tror att jag måste börja träna mer eller något sådant så att jag får upp min testosteronhalt i blodet.
Jag har ägnat en hel del tid åt att sitta och fundera på vilken färg jag ska köpa på TV-bänken till nya lägenheten så att den matchar färgen på mina högtalare. Det kan inte vara nyttigt att sitta och fundera på sådant, vad ska jag göra åt det? Finns det terapi som hjälper mot det?![]()
Eller ägg med kaviar på macka. Det går åt minst 14 ägg i veckan för min del![]()
Ähhh lägg ägg, så många?![]()
![]() |
MV Agusta kör vidare på egen hand
MV Agusta har bekräftat att... |
![]() |
MV Agusta återtar full kontroll
MV Agusta har bekräftat att... |
![]() |
2025 års Ducati Riding Academy
Registreringen för 2025 års... |
![]() |
Uppdaterad KTM 790 Duke
KTM 790 DUKE, även kallad ”... |
![]() |
Vinn vårt testvinnande mc-lås!
Genom att svara på några fr... |
![]() |
MC-Mässan flyttar till Elmia i Jönköping 2026
Den etablerade MC-Mässan ta... |
![]() |
Anmälan till 2025 års Ducati Riding Academy öppen
Registreringen för 2025 års... |
VM-kval i isracing i Sverige 1 februari
2024,fim,isg,ice speedway,i... |
|
Färre döda i vägtrafiken
Foto: Jacob Sjöman Tran... |
|
![]() |
Generationsskifte hos KTM: Stefan Pierer lämnar över ledningen till Co-CEO Gottfried Neumeister
Pressmeddelande, Mattighofe... |