Finns det något sätt för budgivarna att kolla upp så att motbuden inte är bluff?
Annars är det ju ett helt f-u system!
Btw finns det någon mäklare här så kan du gärna skriva vad ni tillför affären. (Förutom att sätta upp en till salu-lapp i skyltfönstret.)
Om jag fattat det rätt så tar mäklaren provision för att höja priset åt säljaren, och tar inget övrigt ansvar för affären eller husets kvalité?
Skulle kunna skriva en hel bok om det här, men tar det lite kort:
1. En mäklare måste alltid kunna visa upp en lista på vilka som varit med på budgivningen och med vilka belopp för eventuella granskningar i efterhand.
2. Det är ganska väl dokumenterat att mäklare med sina många kanaler att marknadsföra just din bostad får ut ett mycket högre pris än om du säljer privat. Kom över på en öl eller tre nån gång så kan jag berätta om hur mycket arbete det faktiskt ligger bakom en lyckad bostadsförsäljning.
3. Mäklaren tar inte provision "för att höja priset" utan för att genomföra en säljprocess som du inte själv vill/har tid att göra. Mäklaren är naturligtvis anlitad av säljaren för att göra ett bra jobb som för de flesta innebär så högt pris som möjligt.
Vad gäller mäklarens ansvar för husets kvalité så är han/hon skyldig att upplysa om allt som han/hon har vetskap om vid försäljningen. Utöver det är det köparen som har en ganska omfattande undersökningsplikt för att själv se till att man inte blir lurad.
Tyvärr verkar det som väldigt många har råkat ut för rötägg i mäklarbranschen vilket är tråkigt att höra. Dock ska man inte glömma av
att det finns många duktiga mäklare runt om i landet som hjälper folk att
göra sina största affärer i livet med mycket gott resultat, dvs både nöjd säljare och köpare.
Till sist så är det alltid säljaren som väljer vem han eller hon vill sälja till.
Det kan vara värt att inte ta den där sista 10-tusingen om nr två i budgivningen tex redan har klart med lån på banken eller kan flytta in
på ett visst datum eller nåt annat som gör den mer attraktiv för säljaren.
Det är inte mäklaren som tar beslutet om vem som ska få sätta sin
signatur på kontraktet.