Old Badger
SportHojsentusiast
Tackar för ett mycket bra svar!
Kan informera att jag är nybliven ägare till en Daytona -08.. Kommer bli en fruktansvärt lång vinter
![]()
Grattis till en underbar hoj!
![Tummen upp :tummenupp :tummenupp](/img/smilies/thumbup.gif)
Tackar för ett mycket bra svar!
Kan informera att jag är nybliven ägare till en Daytona -08.. Kommer bli en fruktansvärt lång vinter
![]()
Köp den hjärtat slår för och som plånboken räcker till. D675 är en löjligt läcker hoj till rätt okej pris med förhållandevis billig försäkring för att vara sport. Var inne på en sån själv tidigare, men komforten blir på tok för lidande
Tja, det är väl inte direkt en hoj för långpendling, men alla har ju olika referenser för komfortDet är ju just det. Har senast haft KTM 660, kanske inte världsberömd för komfort direkt. Men frågan är väl egentligen om den är tillräckligt komfortabel för att köra landsväg men inte bana?
Det är ju just det. Har senast haft KTM 660, kanske inte världsberömd för komfort direkt. Men frågan är väl egentligen om den är tillräckligt komfortabel för att köra landsväg men inte bana?
Den är definitivt komfortabel att köra landsväg med, imo. Det är klart att man måste hitta den körställning som funkar och slappna av och inte lägga all vikt på handlederna utan använda knän till att bära sig, annars gör det ont på längre turer.
jag har Triumph:s gel-sadlar på min och det funkar finfint; kört runt 40 mil på en dag, var på hojsemester på Gotland i somras med Daytonan och bara åkte landsväg hela dagarna och det känns i kroppen och handlederna (eftersom jag sitter "fel" men jobbar på att lära mig) men det går bra![]()
Kan mycket väl bli en framtida samlarhoj denna isf. Helt obeskrivligt läcker. En ninjaversion av street triple, fast istället för världens fulaste front så har denna världens snyggaste.Håll hårt i era 675, det verkar som dom inte kommer produceras mycket längre.
http://www.675.cc/675/threads/the-end-of-the-daytona.28947/
15 sporthojar kan väl ändå omöjligen stämma?!Idag var man på mässan.
Fanns inte ens en 675 Daytona i deras monter.
Får känslan av att Triumph lägger ner sporthojs konceptet.
Frågade om just det. Det nyregistrerades 4 Daytonas under hela 2015. Totalt nyreggades 15 sporthojar 2015 alla märken inräknade. Är detta ett hojsegment som håller på att försvinna?
Idag var man på mässan.
Fanns inte ens en 675 Daytona i deras monter.
Får känslan av att Triumph lägger ner sporthojs konceptet.
Frågade om just det. Det nyregistrerades 4 Daytonas under hela 2015. Totalt nyreggades 15 sporthojar 2015 alla märken inräknade. Är detta ett hojsegment som håller på att försvinna?
Var på Johans MC igår och handlade lite inför vårservicen.
De bekräftade vad vi redan läst. Daytonan försvinner.
Orsaken enligt dem är att de ej vill montera ABS på den.
Skulle tydligen vara för dyrt att byta ut befintliga bromsar för att få till det.
Däremot hintade de att det skulle kunna komma en ny sportmodell från Triumph inom en snar framtid.
Spännande....
Men kan det verkligen stämma att de lägger ner en modell just pga abs kravet?
![]() |
Försäljningsrekord för BMW Motorrad
Efter att ha sålt 210 408 m... |
![]() |
BMW R 18-modeller uppdateras
Screenshot BMW R 18 och ... |
![]() |
Fiffiga touringprylar
Det tyska företaget Wunderl... |
![]() |
MV Agusta kör vidare på egen hand
MV Agusta har bekräftat att... |
![]() |
MV Agusta återtar full kontroll
MV Agusta har bekräftat att... |
![]() |
2025 års Ducati Riding Academy
Registreringen för 2025 års... |
![]() |
Uppdaterad KTM 790 Duke
KTM 790 DUKE, även kallad ”... |
![]() |
Vinn vårt testvinnande mc-lås!
Genom att svara på några fr... |
![]() |
MC-Mässan flyttar till Elmia i Jönköping 2026
Den etablerade MC-Mässan ta... |
![]() |
Anmälan till 2025 års Ducati Riding Academy öppen
Registreringen för 2025 års... |