Silwer
för******
som sagt gör som du vill.
Ja jag känner skillnad på olika oktan.DB skrev:Menar du att du känner skillnad på hur hojen går med olika oktan? Jag har testat både 98 & 95 och märker ingen som helst skillnad! Men det är klart det känns kanske bättre i hjärtat att åka på 98
Mattias skrev:Kör på 95 blyfri. Allt annat ÄR waste of money.
tobbeviking skrev:Kan ngn förklara för mig varför soppaförbrukningen sjunker på mina bilar med högre oktan då?
Hojen får dra vad den vill men bilen är juh en styggelse som inte ska kosta mer än den behöver.
//Tobbe
tobbeviking skrev:Kan ngn förklara för mig varför soppaförbrukningen sjunker på mina bilar med högre oktan då?
Hojen får dra vad den vill men bilen är juh en styggelse som inte ska kosta mer än den behöver.
//Tobbe
gthyni skrev:Inte ens en adaptiv EFI skulle ge de skillnaderna du beskriver.
Enda teori jag kan komma på att din motor går uselt (spikar
vid pådrag t.ex) med 95 så du förlorar effekt och därför öppnar
gasspjället mer när du kör på 95 oktan.
vågen skrev:HAHAH!
En arbetskamrat tankade 95 i sin diesel Jumpy! Sen stog han en hel helg o inte fattade varför han inte fick igång bilenHan va lite trötter o gillade gröna slangen bäst då
![]()
HanneZ skrev:Det va en ny orginal V40 T4.
Jag kör på 98 okt i mina hojar, vet inte riktigt varför, känns bäst, man kanske ska ta o byta?
/ Hannes
tobbeviking skrev:Ja jag känner skillnad på olika oktan.
/////////// Jag har hört att högre oktan ger en mer smörjande effekt??aLcATRAZ skrev:Förutsatt att 95:an är lika ren och inte har extra tillsatser som twiZt berättar så är denna bensinen bäst för icke högkompmotorer. Den ger bättre vridmoment skulle jag tro eftersom den brinner fortare.
Så har du en motor med 13:0 i kompression så kör du på 98 oktan för att förebygga spikning. (Inga av dagens fabriksmotorer har så högt komp, tror att ZX-6RR har rekordet hittils på 12.8:1 och den går att köra på 95)
Annars ska man inte köra på annat än 95 om bensinen är ren och fri från tillsatser. (Det har hänt mig att jag fått skit i bensinen med 95, och kanske vatten också. Det är ett bra skäl visst, men det händer nästan aldrig)
Ur effektsynpunkt så kan det vara lite lotto ang vilken bensin som är bäst. Om din motor råkar vara inställd så att den skulle gynnas av att tända lite senare så kommer 98 ge mer effekt. Tända lite tidigare - 95 oktan mest effekt. (Tidigare tändning ger oftast mer effekt, det är därför folk köper ignition advancers. Ur den aspekten är det troligast att du får sämre effekt med 98 än med 95.)
/a
![]() |
Rekordmånga personliga regskyltar
Under 2024 godkände Transpo... |
![]() |
SMC får 700.000 kronor i bidrag
Roger Berzell, generalsekre... |
![]() |
Brembo vinner Good Design Award
Brembo prisas för innovativ... |
![]() |
Nya SCORPION MX32 MID SOFT från Pirelli
Pirelli har presenterat SCO... |
![]() |
Indian Motorcycle i samarbete med Rikard Gustafsson
Foto: Joachim Cruus Inf... |
Dags för äventyrlig motorcykelmässa
Kommande helg, den 8-9 mars... |
|
![]() |
Pirelli lanserar Diablo Powercrusier
All Rights Reserved Pire... |
![]() |
Fiffig räddaren i nöden från X-Grip!
Ett avbrutet broms- eller k... |
Snart dags för Adventure Motorcycle Expo
Den 8-9 mars arrangeras Adv... |
|
![]() |
MV Agusta firar 80 år
I år firar italienska motor... |