Han dog, men det är ok då han hade rätt hastighet.Definitionen på olycka är ju ”fel hastighet”. Man måste fråga sig vad som är ”rätt hastighet” - är det alltid skyltad maxhastighet oavsett omständigheter?
Mvh
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Han dog, men det är ok då han hade rätt hastighet.Definitionen på olycka är ju ”fel hastighet”. Man måste fråga sig vad som är ”rätt hastighet” - är det alltid skyltad maxhastighet oavsett omständigheter?
Mvh
Det är inte så att jag ignorerar statistiken (och verkligheten) utan det är presentationen av delvis statistik utan jämförelser och en riktig analys av värdena. SVT är en "politisk" organisation som jagar uppmärksamhet, för mig fullständigt vinklat och sensationellt.Skärp er. @steffe @Elmhult @Tebax @Alatalo och eventuellt någon annan jag missat.
Motorcyklister är kraftigt överrepresenterade i dödsolyckor i trafiken.
Eftersom procenten är lika viktig vid statistik som vid spritintag så kommer motorcyklister, högst troligt, att vara överrepresenterade vad gäller dödsolyckor för all framtid.
Dödsolyckor pga att man är jämförelsevis oskyddad, överrepresenterade pga att man är färre så procenten blir större.
Att skylla en korrekt rapportering på valfritt ideologiskt skit är enbart dumt.
#fwiw
Det där låter väldig mycket maga-incel...
När man sedan läser det irrelevanta svamlet om hur många som höll "rätt hastighet" så är den enda rimliga slutsatsen att artikeln är ett beställningsjobb av etablissemanget. Den korrupte Maiorana, skitkärringen Kraffft och tölpen Olsson jublar.
Som mångårig utövare av, ej-motordrivna, 'risksporter' så anser jag att det är bättre att internalisera att valfri verksamhet innehåller risker och att en stor del av utövandet går ut på att minimera sagda risker.MCkörning är ett risktagande och kommer aldrig att bli säkert.
Det där låter väldig mycket maga-inceloch väldigt lite en människa som med rätta anklagar andra för att tillhöra: "den slösurfande dunkvinssörplande breda allmänheten räknar knappast fram detta själv då man inte ens klarar högstadiets allmänna matematik."
Men påståendet om den dunkvinssörplande breda allmänheten anser jag vara korrekt.
Som mångårig utövare av, ej-motordrivna, 'risksporter' så anser jag att det är bättre att internalisera att valfri verksamhet innehåller risker och att en stor del av utövandet går ut på att minimera sagda risker.
'Omgivningen' kommer alltid att skapa sina egna narrativ och det brukar bli lika fel oavsett vilken ideologi som ligger bakom.
Medvetet risktagande är lika socialt oaccepterat som dödshjälp och omgärdat av liknande diskurser men också av click-bait-'artiklar' och 'reportage'.
#fwiw #imho
Suicidfallen på mc som omkommer är nog ganska höga skulle jag dessvärre gissa på. Men dessa räknas ju inte bort. Tror inte de räknas bort i bilolyckorna heller.
Bra att veta. Även om jag kan tänka mig det är lite svårare att avgöra vad som är suicid på två hjul jämfört med hoppa från en bro/finlandsfärja.Suicidfallen är INTE med i statistiken, varken på MC eller i bil...
Suicidfallen är INTE med i statistiken, varken på MC eller i bil...
Jag har suttit på Trafikverket i Borlänge ett antal gånger med djupstudierna framför mig och utredarna av de här olyckorna är extremt noggranna och kompetenta. De studerar inte bara själva olyckan utan allt som ledde fram till den, offrets tillstånd, familj- och jobbsituation...you name it. Jag vill påstå att de med väldigt hög säkerhet kan avgöra om det var suicide eller inte. De har dessutom sett varje typ av olycka, mååååånga gånger.Bra att veta. Även om jag kan tänka mig det är lite svårare att avgöra vad som är suicid på två hjul jämfört med hoppa från en bro/finlandsfärja.
Ja, precis... efter 2010 så exkluderas suiciderna...![]()
Trailer - En del av din vardag
Trailer.se är en nyhetssajt för lastbilsbranschen som publiceras av Trailer. Trailer.se bevakar bransch- och produktnyheter då det gäller tunga lastbilar, släp, byggnationer, däck och andra tillbehör. Trailer.se skriver också om de lagar och politiska beslut som påverkar näringen och följer...www.trailer.se
Bäst inlägg hittills.Skärp er. @steffe @Elmhult @Tebax @Alatalo och eventuellt någon annan jag missat.
Motorcyklister är kraftigt överrepresenterade i dödsolyckor i trafiken.
Eftersom procenten är lika viktig vid statistik som vid spritintag så kommer motorcyklister, högst troligt, att vara överrepresenterade vad gäller dödsolyckor för all framtid.
Dödsolyckor pga att man är jämförelsevis oskyddad, överrepresenterade pga att man är färre så procenten blir större.
Att skylla en korrekt rapportering på valfritt ideologiskt skit är enbart dumt.
#fwiw
Finns det analyser över övriga olyckor/incidenter att tillgå (dvs allt utom suicidutredningar (det känns liksom onödigt för allmänheten)) att läsa på nätet?Jag har suttit på Trafikverket i Borlänge ett antal gånger med djupstudierna framför mig och utredarna av de här olyckorna är extremt noggranna och kompetenta. De studerar inte bara själva olyckan utan allt som ledde fram till den, offrets tillstånd, familj- och jobbsituation...you name it. Jag vill påstå att de med väldigt hög säkerhet kan avgöra om det var suicide eller inte. De har dessutom sett varje typ av olycka, mååååånga gånger.
Dessa misstänkta suicider tas bort från djupstudierna och redovisas inte så står det 27 döda ett år så är det egentligen några fler men de är inte så många som jag hade trott.
Jag tror att det räknas om det finns minst ett fordon som är i rörelse som är inblandat.Hur räknar man olyckor egentligen? Som exempel, om en förare får hjärtstopp och pga det skapar en olycka, är det en trafikolycka eller ett hjärtstopp (med en trafikolycka som följd)? Vad säger statistiken?
![]() |
Motorcykelns Dag 3 maj
Den 3 maj är det Motorcykel... |
Bilprovningen: Brister hos var fjärde motorcykel
Foto: Bilprovningen Våre... |
|
![]() |
Europeisk kampanj för säkrare motorcykelkörning
Den europeiska branschorgan... |
![]() |
Bara två månader kvar till Gotland Ring Bike Week !!
En liten påminnelse om året... |
![]() |
2 månader kvar till Gotland Ring Bike Week !!
Nu är det bara två månader ... |
Nya Indian Pursuit Elite
Screenshot Indian Motorc... |
|
Icons of British Originality
Åtta team från åtta länder ... |
|
![]() |
BMW presenterar R 12 G/S
BMW Motorrad har presentera... |
![]() |
Europeisk kampanj för säkrare motorcykelkörning
Den europeiska branschorgan... |
![]() |
BMW R 12 G/S
BMW Motorrad har presentera... |