Gick till jobbet häromdan, på en mack stod det att soppan kosta 9:85 (har jag för mej ganska exakt).
Snyggt, ganska billigt nu ju!
På väg hem senare på kvällen kosta soppan på samma mack 11:50 nånting, rätt bra höjning på 12 timmar.
Det va inte bara en engångsföreteelse, priserna har värdlens bergochdalbana här i Norge verkar det som!
Är det så att macken köper in säg 10 kubik soppa för ett fast pris eller hur funkar det?
Om dom nu köper in soppan för 10kr litern och priset sen stiger till 12 kr litern så borde dom ju göra vinst. Givetvis inte 2kr litern, får väl räkna bort skatter o skit men nåt i den stilen...
Hur funkar det?
Snyggt, ganska billigt nu ju!
På väg hem senare på kvällen kosta soppan på samma mack 11:50 nånting, rätt bra höjning på 12 timmar.
Det va inte bara en engångsföreteelse, priserna har värdlens bergochdalbana här i Norge verkar det som!
Är det så att macken köper in säg 10 kubik soppa för ett fast pris eller hur funkar det?
Om dom nu köper in soppan för 10kr litern och priset sen stiger till 12 kr litern så borde dom ju göra vinst. Givetvis inte 2kr litern, får väl räkna bort skatter o skit men nåt i den stilen...
Hur funkar det?