Buell 1125 R Turbo?

Nu har den i alla fall rastats på en tävling. Den går inte riktigt bra än, varvar bara upp till 8500 rpm och rödmarkeringen börjar vid 10500 rpm:va

Nåja, den går i alla fall någorlunda men var väldigt svårkörd med full effekt från start... Tror jag måste göra något åt det med en laddtrycksstyrning... Tidkort som läggs ut något motvilligt nedan:

Vårgårda_2.jpg

Jag måste också fixa så att den går rent och byta vevtrigger. Försökte få dit en Honeywell GT1 men den ville inte trigga på mitt tandhjul mer än 1 gång per varv. Den reagerade på de två bortfrästa tänderna på mitt 36-2 hjul som ser ut som nedan:

665615.jpg

Det blir nya tag inför nästa tävling på Kjula den 10-11 Juni, förbättringspotential finns ju definitivt hos både hoj och förare:tummenupp
 
väldigt svårkörd med full effekt från start...

Det är ju en vanesak. Växla så fort framhjulet kommer upp så slipper man slå av. Youtube'a på hasenfrasen så hittar du min 340 hästars bandit utan laddtrycksstyrning - annat än högerhanden. För mig, inte full gas förrän på treans växel.

Triggers - någon lär väl ha gjort något likande som funkar? Vad kör du med för avstånd till sensorn? GT1'an verkar vara begränsad till 3600 rpm. Installerad på kamaxeln blir det då max 7200 rpm.
 
Har varit ganska inaktiv här ett längre tag. Dock så har bygget fortsatt och jag har numera bytt till en Link Atom ECU.
Fick problem med att ventilshimsen hoppade loss på avgasventilerna när den gick mot varvstopp så jag lyckades rasa motorn på detta sätt två gånger förra sommaren. Jobbar på en lösning av detta så att jag kan koncentrera mig på att köra hojen i stället:tummenupp

Jag hade också problem med att kopplingen släppte över 1 bars laddtryck så det åker på en egenutvecklad lock-up till denna säsong.
 
Nyheter
Nya Indian Pursuit Elite

Screenshot Indian Motorc...

Icons of British Originality

Åtta team från åtta länder ...

BMW presenterar R 12 G/S

BMW Motorrad har presentera...

Europeisk kampanj för säkrare motorcykelkörning

Den europeiska branschorgan...

BMW R 12 G/S

BMW Motorrad har presentera...

Sveriges vägar i allt bättre skick

Foto: Liza Simonsson Utv...

H-D Euro Festival i Port Grimaud 8-11 maj

Nu börjar det närma sig för...

Norrtälje Custom Bike Show

Förra året firade Twin Club...

Harley-Davidson Euro Festival närmar sig 

8–11 maj smäller det – tiot...

Sveriges vägar blir bättre

Foto: Samuel Unéus Utvec...

Back
Top