Får man verkligen över nypris för gammal hoj

svergies priset på mc är helt sjuka åker man till Tyskland får man samma hoj för nästan halva priset eller England

Tycker nått är väldigt fel när man kan sätta ut en hoj för över nypris men men smaken är som baken delad

Halva priset eller England? Verkar va ett rätt stort spann ändå. Halva priset är ju i detta fall ca 25 tkr, England med ett BNP på sådär 2,5 biljoner borde ju extremt lågt värderat vara värt ungefär hälften, alltså 1,25 biljoner..

Väldigt stort intervall om du frågar mig.
 
Ja, då landar man på 130 ungefär, i dagens penningvärde, då känns 50 för en väldigt fräsch klassiker som ett rätt bra pris.

Blir det inte mer än ca 130 tusen?
jag började arbeta 1990 och hade en lön på 9200kr och nu är väl ingångslönen ca det dubbla samt att det känns som allt annat är dubbelt så dyrt som då.
 
Vad är det märkliga i att en klassiker som inte finns i så många exemplar som inte är sönderskruvade börjar kosta pengar? Man kan alltid få en nyare/bättre hoj för pengarna men vem fan vill ha en 5 år gammal R1?

Om 20 år vill man ha den och betala dyrt.....för något som inte finns att köpa nytt då.
 
Kolla på gamla RD500 eller RG!
Där kan vi snacka om att en hoj kan kosta mer idag än vad den gjorde som ny.. :D

Fan vad man ångrar att man inte väntade tills idag med att sälja! :huvet
 
Här kan ni räkna ut hur inflationen sett ut genom åren.

http://www.ekonomifakta.se/sv/Fakta/Ekonomi/Finansiell-utveckling/Rakna-pa-inflationen/

För att spinna vidare på vad Jemej skriver ovan så minns jag inte exakt vad nypriset på en RD500 var 1984, runt 45-50.000:- tror jag, vilket skulle motsvara runt 100.000:- i dagens penningvärde enligt länken ovan.

Riktigt där ligger normalt inte en begagnad RD500 än, även om det inte tycks vara långt kvar. Priserna ökar markant från år till år nu..
RGn är dock ännu mer sällsynt och säljs därför regelbundet för summor som motsvarar mer än nypriset.

Skall man tro på informationen man får fram enligt länken har alltså motorcyklar blivit dyrare med åren, även sett till inflationen.
RD500:an var en av de dyrare och mest avancerade maskinerna på marknaden när den kom. I dagens värde skulle den alltså endast kosta 100.000:-, jämfört med en ny R1:a för runt 160.000:-
 
Inflation, ja det är ett begrepp som beror helt på vilka varor som ingår i KPI. Och det sitter det politiker och bestämmer......T.ex. ingår inte bostadspriser i inflationen.
För egen del har både lägenhetshyran och lokaltrafiken gått upp med ca 4%/år de sista två åren.
Och lunchmaten på samma restaurang från 65kr till 79kr. Det är 10%/år.
Jag köpte min 2a på Vitemöllegatan i Malmö 1978 för 12000kr
Idag kostar en 2a på Vitemöllegatan omkring 600000kr
Det en en "inflation" på 11%/år.
Penningmängden, dvs hur mycket mer pengar det finns har ökat omkring 10%/år i många år.
 
Sålde min gsxr1100 86a helt i original här på SH.. satte priset till 49000kr och den såldes direkt!
Kanske sålde jag den förbilligt med tanke på intresset!!!
 
Katanor säljs numera alltid för mer än nypris.
För mig att nypriset -82 var 32-34 000kr

betalade -95 35 000 för mitt ex. en 83:a

De få annonser som kommer ut nu för tiden brukar ligga runt 50tkr...

Med Katana menar jag 1100 (eller mer) - inget annat:tummenupp
 
Inflation, ja det är ett begrepp som beror helt på vilka varor som ingår i KPI. Och det sitter det politiker och bestämmer......T.ex. ingår inte bostadspriser i inflationen.
För egen del har både lägenhetshyran och lokaltrafiken gått upp med ca 4%/år de sista två åren.
Och lunchmaten på samma restaurang från 65kr till 79kr. Det är 10%/år.
Jag köpte min 2a på Vitemöllegatan i Malmö 1978 för 12000kr
Idag kostar en 2a på Vitemöllegatan omkring 600000kr
Det en en "inflation" på 11%/år.
Penningmängden, dvs hur mycket mer pengar det finns har ökat omkring 10%/år i många år.

Bra inlägg i debatten om pengars värde.
 
Nyheter
Nya Indian Pursuit Elite

Screenshot Indian Motorc...

Icons of British Originality

Åtta team från åtta länder ...

BMW presenterar R 12 G/S

BMW Motorrad har presentera...

Europeisk kampanj för säkrare motorcykelkörning

Den europeiska branschorgan...

BMW R 12 G/S

BMW Motorrad har presentera...

Sveriges vägar i allt bättre skick

Foto: Liza Simonsson Utv...

H-D Euro Festival i Port Grimaud 8-11 maj

Nu börjar det närma sig för...

Norrtälje Custom Bike Show

Förra året firade Twin Club...

Harley-Davidson Euro Festival närmar sig 

8–11 maj smäller det – tiot...

Sveriges vägar blir bättre

Foto: Samuel Unéus Utvec...

Back
Top