jag ska klappa hans skalle$noop skrev:Han e väl bara avis bara för att ingen vill klappa på hans skalle?
Nyteknik skrev:Klart att han har rätt. Det är motbjudande att se en prinsessa som har fått allt gratis göra studiebesök hos fattiga. Jag skulle ha respekt för Victoria om hon bodde med dessa människor och gjorde personliga uppoffringar för att hjälpa dem. Men vad kostar det henne att lägga huvudet på sned och klappa någon på huvudet? Inte ett skit. Den som köper detta "medkännande" och "engagerade" beteende är rejält blåögd.
Chris Ash skrev:Inte för att vara sådan, Victoria gör säkert detta i all välmening, men det ser bara fånigt ut. Ge creds till all FN-personal och hjälparbetare, som åker ner och riskerar livet för folk i fattiga och krigsdrabbade länder, istället för kungafamiljen som åker ner, går runt en minut i en by och poserar med några svältande ungar.
Chris Ash skrev:Inte för att vara sådan, Victoria gör säkert detta i all välmening, men det ser bara fånigt ut. Ge creds till all FN-personal och hjälparbetare, som åker ner och riskerar livet för folk i fattiga och krigsdrabbade länder, istället för kungafamiljen som åker ner, går runt en minut i en by och poserar med några svältande ungar.
oFFkeFF skrev:Det är just biten med klappandet på huvudet. Hennes engagemang med att samla in pengar etc är bara bra, men posandet blir bara löjligt och i detta fall, kan det bli förnedrande. Inte nog med att man ska vara fattig och handikappad, man ska bli klappad på huvudet av någon som har det ofattbart bra ställt..
Chrille skrev:Larv!
Handikappsombudsmannen är bara överkänslig. Han får titta på andra bilder. Precis som Filip säger kan en klapp på huvudet vara fel om det görs av fel anledning, men på det stora hela är det en vänlig gest som faktiskt betyder något. ....tycker jag.
Chrille skrev:Min motfråga är: Ska B Gates och Victoria stanna hemma o bränna sina pengar på hattar eftersom de inte offrar sig tillräckligt?
gladh skrev:Härligt att några på forumet inser vad handikapsombudsmannen syftar på även om hovet och Aftonhoran gör allt vad de kan för att blanda bort korten.
Det som inteframkommer heller är att handikappsombudsmannen mellan raderna pekar på ett system där de förfördelade blir tvugna att förlita sig på välgörenhet istället för att få sin grundtrygghet tillfredställd genom säkrare system, såsom sociala försäkringssytem.
Välgörenhet i all ära, men det ligger ett stort mått av godtycke bakom givarens givmildhet. Detta är det många organisationer som insett och anpassat sin marknadsföring därefter. Det är inte fel att ge, men att det ska behöva finnas visar egentligen på ett riktigt avgrundsdjupt systemfel.
gladh
Chris Ash skrev:Jag är helt med, Victoriafonden eller vad den heter har jag inget emot såklart. Men bilder som denna i tidningar ger bara ett övertydligt och töntigt intryck.
oFFkeFF skrev:Faktiskt gjorts lite undersökningar om vad handikappade tycker är jobbigt. Och just klapp på huvudet och ett förstående leende med lutande huvud anser väldigt många är irriterande och förudjmukande.
Som tröst ja, av någon jag anser har "rätt" att trösta mig, men av en vilt främmande rik dam, nej tack..
gladh skrev:En inkomstskatt som är värd namnet samt avskaffandet av monarkin så man kan använda appanaget till vettigare saker är svaret på din fråga. Men att de ger är i sig inte fel, nu när de har pengarna.
gladh
Snart dags för Adventure Motorcycle Expo
Den 8-9 mars arrangeras Adv... |
|
![]() |
MV Agusta firar 80 år
I år firar italienska motor... |
![]() |
MV Agusta fyller 80 år
I år firar italienska motor... |
![]() |
Rekordmånga nya personliga regskyltar
Under fjolåret godkände Tra... |
![]() |
PIERER Mobility: Back on Track– KTM AG:s omstruktureringsplan godkänd av fordringsägarna
Pressrelease, Wels, 25 Febr... |
![]() |
Hojmässa i Halmstad den 2-3 mars
De två första dagarna i mar... |
![]() |
Längre bakstänka för R 1300 GS
Det tyskbaserade företaget ... |
![]() |
Längre bakstänka för R 1300 GS
Svingarmslagringen, svingar... |
![]() |
Vi breddar tidningen ytterligare!
Björn Glansk från BigTwin o... |
![]() |
Vi breddar tidningen ytterligare!
Björn Glans från BigTwin oc... |