joacimz skrev:Hittade en svensk sida http://www.flip-mc.se som säljer dubbla alu för 3540:- vilket är halva priset mot alla andra. Märket är X-racing vilket jag aldrig har hört talas om.
Har inte handlat från dom så jag vet inte om det är någon seriös firma, kanske någon annan som handlat därifrån?
BSM piporna låter och ser mycket bra ut!mange_jkpg skrev:såg den sidan innan idag med..
tänkte beställa ett par ovala titan..
men fanns ju inget tel.nr, för jag tänkte ringa o fråga vad dom olika systemen väger...
men som sagt... nån som har såna pipor på sin hoj..
vill veta hur dom låter samt passformen????
joacimz skrev:Hittade en svensk sida http://www.flip-mc.se som säljer dubbla alu för 3540:- vilket är halva priset mot alla andra. Märket är X-racing vilket jag aldrig har hört talas om.
Har inte handlat från dom så jag vet inte om det är någon seriös firma, kanske någon annan som handlat därifrån?
Stoppsladd skrev:Har nu beställt lite grejer från tyskland![]()
Främre rör
Powercommander
Kn-filter
Mindre fotpinnar i Alu (dom tog i igår vid lite hård körning.....)
Väntar fortfarande på mina acra burkar![]()
Men jäklar när dom kommer![]()
Frågade på kamaxel oxå men den kostade 395€ så den får vänta ett tag.
XTrem skrev:Från vilket företag/sida köper du?
tobbeviking skrev:Ingen modifiering, men jag hoppas ingen tar illa upp.
Jag har ju en XTX-R och mitt skivbromslås som jag hade till FZR:n passar inte på XTn.
Vad har ni för "extra" lås till era maskiner?
Funderar på ett bygel, men det är ju så stoooort![]()
Ett som ser ut såhär har jag, gult förvisso men det har nog mer med åldern att göra (3år) Går inte att få dit detta lås hur jag än funderar![]()
http://www.brandsakra.se/shop/?artnr=aa5135a&ref=/shop/show_category.asp?category=44
//Tobbe
Öööhhh....måste man inte ha ett DREV-lås då eller?hellla skrev:På min DRZ sätter jag skivbromslåset i bakdrevet. Testa om du nu inte redan har gjort det.![]()
tobbeviking skrev:Edit: Tack för tipset men det funkade inte på min tyvärrblir till att köpa en kätting och godkänt lås tror jag.
Eller ett bygelås :Edit
Kan tänka mig att det inte finns ngt vettigt skivlås som passar, kollade lite på det nu när jag var ute och det är väldigt tight mellan ekrar, skiva och nav.hellla skrev:En polare som hade en XT600 var också tvungen att köpa ett bygellås. Enligt gubbarna på Mascot finns det inga skivlås som passar XT600, är väl samma på 660 då.
Det kanske till och med blir billigare att köpa ett nytt bakdrev istället för nytt lås.![]()
Hur jag än gör så kommer ju detta bli en kostnad, det bästa alternativet jag har hittat hitils är en klass3 kätting och en längre "bult" till mitt skivbromslås.XT660XPatrik skrev:Jag kör med skivbromslås på min XT-X iaf, är det nån större skillnad på skivorna på X:en och R:en ?
Har iaf det lite större ABUS skivbromslåset, med en bygel man trär igenom skivan sen sätter man på själva låsdelen. Det funkar att sätta både i fram och bakskivan.
tobbeviking skrev:Öööhhh....måste man inte ha ett DREV-lås då eller?
Spelar det ngn roll att det är gult eller kan man måla det lila?
Jag känner mig lite osäker här, kommer inte erkänna att jag inte kollat drevlösningen![]()
Ska ut i garaget en sväng....byta luft i däcken... det ska göras var 50mil sa firman.![]()
//Tobbe
Edit: Tack för tipset men det funkade inte på min tyvärrblir till att köpa en kätting och godkänt lås tror jag.
Eller ett bygelås :Edit
öh..aaah... du vet en motard är det ju inte lika noga med som en offråd.mange_jkpg skrev:Vadå byta luft??
det sa dom inget till mig om.....
är det bara på R:en isåfall eller???![]()
tobbeviking skrev:öh..aaah... du vet en motard är det ju inte lika noga med som en offråd.![]()
Btw, är det ingen här som vill ge sig till känna?
Växlade ju ett par ord med en kille som köpt en X, vi enades om att sången i mina BSM pipor var mkt trevlig![]()
//Tobbe
Dags för äventyrlig motorcykelmässa
Kommande helg, den 8-9 mars... |
|
![]() |
Pirelli lanserar Diablo Powercrusier
All Rights Reserved Pire... |
![]() |
Fiffig räddaren i nöden från X-Grip!
Ett avbrutet broms- eller k... |
Snart dags för Adventure Motorcycle Expo
Den 8-9 mars arrangeras Adv... |
|
![]() |
MV Agusta firar 80 år
I år firar italienska motor... |
![]() |
MV Agusta fyller 80 år
I år firar italienska motor... |
![]() |
Rekordmånga nya personliga regskyltar
Under fjolåret godkände Tra... |
![]() |
PIERER Mobility: Back on Track– KTM AG:s omstruktureringsplan godkänd av fordringsägarna
Pressrelease, Wels, 25 Febr... |
![]() |
Hojmässa i Halmstad den 2-3 mars
De två första dagarna i mar... |
![]() |
Längre bakstänka för R 1300 GS
Det tyskbaserade företaget ... |