Ja, trist med suzuki. Motorcyklar utgör bara 6% av deras försäljning och det verkar inte finnas någonen i ledningen med intresse som vill försvara satsningen. Då blir det lätt att dra ett streck över den budgetposten. :/
Såvitt jag sett har det inte kommit något officiellt från Suzuki.Är det bekräftat att Suzuki drar sig ur?
Låter ändå som att de inte stänger dörren _helt_? Man får bara hoppas att teamet kan drivas vidare på något sätt, med begränsat stöd från Suzuki kanske?Nu kom det officiellt ifrån Suzuki.
https://www.suzuki-racing.com/motogp/SUZUKI-ANNOUNCEMENT.138681.cms
Liknande fågel-/kråknäbb som multistrada. Ducatis nya formspråk?Ducati fortsätter tester med sin elhoj.
Riktigt snygg hoj. Väntar med spänning på vikt/prestanda-siffror.
Väntat men likväl trist.Årets minst oväntade nyhet; inget race på Kymiring i år heller.
https://www.motogp.com/en/news/2022/05/25/grand-prix-of-finland-postponed-to-2023/421737
Frågan är om de får chansen nästa år eller om det är kört nu? Teamen verkar lagom sugna på att lägga pengar på att frakta upp allt till nordkalotten, arrangörerna verkar vara osäkra på om de kan få ekonomi (publik) och banans faciliteter verkar aldrig bli klara…Väntat men likväl trist.![]()
![]() |
H-D Euro Festival i Port Grimaud 8-11 maj
Nu börjar det närma sig för... |
![]() |
Norrtälje Custom Bike Show
Förra året firade Twin Club... |
![]() |
Harley-Davidson Euro Festival närmar sig
8–11 maj smäller det – tiot... |
![]() |
Sveriges vägar blir bättre
Foto: Samuel Unéus Utvec... |
![]() |
Omfattande körkortsförändringar på gång
EU förväntas inom kort fatt... |
![]() |
Custom Motor Show 2025
Vårens stora event, som kic... |
![]() |
Nytt körkortsdirektiv som på gång
EU förväntas inom kort fatt... |
![]() |
2025 års Distinguished Gentlemans Ride körs 18 maj
Söndag 18 maj är det dags f... |
![]() |
Kör på underbara Gotland Ring med redaktionen!
Upplev drömlika Gotland Rin... |
![]() |
Gott om platser kvar till Gotland Ring Bike Week!
Upplev magiska Gotland Ring... |