Road-racing med V-twin-buss.

Jörgen Karlsson

Gudomlig sporthojare
Gick med
15 Mar 2006
Ort
...på taket
I USA (var annars ?) Har man nyss startat en roadracing-klass för V-twin baggers. Här är första träningen. Fett ljud är det! Min gissning är att den tillverkare som har styvast ram kommer att leda denna cup om ett tag. Man får inte modifiera ramen.

131 kubiktum (Ca 2.15 liter) tror jag är den största slagvolym de får använda. "The Harleys must have the originally equipped V-twin engine with a maximum displacement of 131cc or S&S Twin Cam engine with MSO, while the Indians must also run with the originally equipped V-twin engine, but there’s lots of room for modifications within."

Lite fakta om hojarna som nu är anmälda.
https://www.motorcyclecruiser.com/story/bikes/motoamerica-king-of-baggers-racebikes/

Reglerna verkar vara väldigt fria än så länge. Det lär nog ändra sig när det spårat ur, såg i artikeln ovan tex att Trask ställer upp med turbo-hoj :gnissla Under denna träning låg de snabbast hojarna på ca 130mph på rakan, ca 209kmh. De flesta team har bantat bort nästan lika mycket vikt som en 1000cc banhoj väger. Så nu är de "lättaste" cyklarna nere på ca 650lbs, ca 290kg :gnissla
https://www.youtube.com/watch?v=JPUmd-BPX9I&t=935s

Förarna verkar i de flesta fall vara yngre amerikanska RR-kändisar. Ingen av dessa snorisar verkar ha kört den här typen av lågvarviga tunga cyklar förut. "Its the first week I have ever put my ass on a bagger", "My 800-pound life" :D
https://www.youtube.com/watch?v=SJjdDqaVHRc
 
Last edited:
Sidoväskorna, är det till för transport av bränsle, extra bränsletankar ?
För tanken på de här hojarna räcker väl endast till dragracing ?
 
Tycker dom borde köra i skogshuggarskjorta och ha en minimivikt och ålder på förarna. Ser ju konstigt ut med en spinkig roadracingsnubbe i skinställ.
 
Jag har tävlat med en minimalt modifierad Scarver. En ombyggd bagger är nog inte sämre.
Jag hade lätt varit med och kört. Det verkar skitkul.
 
Det går väl att tävla med vilket skrot som helst, speciellt på en "stor" bana som på filmerna.
De verkar dock kraftigt modifierade ...
 
Döh, det är ju till för reservdelarna för att ta sig runt 20 varv :7peta

Nej varken Can-Am eller BMW ska vara med.
https://www.motorcycle.com/top10/the-10-most-reliable-motorcycle-companies.html

Själv var jag fast besluten att inhandla en BMW S1000RR efter läst första testet.
Men Freddy Papunens resultat på S1000RR i Superbike
(jämfört med svensk mästare på en Suzuki GSX-R).
Var själv på Anderstorp när han inte kommer till start med S1000RR efter krasch på träningen.
och Bikes reportage "Fem bandagar i Europa på en vecka" med en BMW S1000RR som blev
3 bandagar och 2 motorhaverier på en vecka gjorde att mitt intresse sjönk under absoluta nollpunkten.
Jag är inte orolig för en ny HD i standardutförande.
En HD toppade under många år Motorrads 5000 mila test för minst strul under 5000 mil.
 
Last edited:
Som väntat vann en Indian. Fick info från en vän. S&S-teamets cykel. H-D har bara sladderramar till samtliga BigTwin-modeller jämfört med Indian. Går aldrig att få till lättstyrd styrgeometri då, blir bara wobbel. På träningsfilmen ser man hur den oranga H-D ligger och småwobblar på rakan. Så de har nog redan minskat försprånget tills de ligger på gränser. Spelar ingen roll hur många hästar man har i motorn då.
 
+15 sek mot varvrekordet är iofs en evighet men ändå imponerande. Jag körde 1:22 med Scarvern på Gelleråsens gamla sträckning så det motsvarar väl ungefär skillnaden. Någon som har en bagger att låna ut???

Gelleråsens banrekord är inte satt av samma kaliber på varken förare eller material så jag är medveten om att jämförelsen haltar.
 
Kanske en synvilla men det ser inte ut som att de hänger av så särskilt mycket. Det måste ju vara typ 3 ggr så brant nedläggsvinkel mot original :lol
 
Nyheter
Nya Indian Pursuit Elite

Screenshot Indian Motorc...

Icons of British Originality

Åtta team från åtta länder ...

BMW presenterar R 12 G/S

BMW Motorrad har presentera...

Europeisk kampanj för säkrare motorcykelkörning

Den europeiska branschorgan...

BMW R 12 G/S

BMW Motorrad har presentera...

Sveriges vägar i allt bättre skick

Foto: Liza Simonsson Utv...

H-D Euro Festival i Port Grimaud 8-11 maj

Nu börjar det närma sig för...

Norrtälje Custom Bike Show

Förra året firade Twin Club...

Harley-Davidson Euro Festival närmar sig 

8–11 maj smäller det – tiot...

Sveriges vägar blir bättre

Foto: Samuel Unéus Utvec...

Back
Top