Smällare

Mitt första inlägg här på SH, och det handlar inte ens om hojjar :)

Är det bara jag som känner att det är dags för smällare igen?

hade varit otroligt kul om vi kunde fått ihop en STOR beställning så man kan hålla ner priset oxå!
sen att den som sköter beställningen kan få tjäna nån krona på det.

Några som är intresserade? :)
 
Jag vill ha massor! ska nämligen spränga bort ett halvt radhus. kan behöva en del :yoparty

Nej men seriöst, jag vill ha.
 
Verkar ju helt klart finnas intresse!

bara på denhär korta tiden är det 5st intresserade.

Sprid ut till vänner osv!

Hade varit bra om någon runt Sthlm trakten skulle vilja ta tag i själva beställningen, jag hjälper självklart till om det skulle behövas men det känns lite onödigt att skicka dom till gotland och sen tillbaka till fastlandet igen :)
 
jag har tre paket kvar sen senaste beställningen, kan inte smälla på tomten för dem låter så jäkla högt, någon som har tips på vad man kan leka med?

krukor och sånt är det slut på. Har en damm med fiskar i, någon som tror det skulle fungera att fiska med smällare som http://www.youtube.com/watch?v=_An7Dj1w_gU ?
 
Det här med smällare är ute. Det enklaste och roligaste sättet att smälla saker är som följer:

Steg 1: Ta en kolsyre patron (ex. såna här: http://www.hobbex.se/images/products/212_52-40-11[info].jpg ) och töm den på lämpligt sätt.
Steg 2: Såga av toppen på den, precis där texten börjar på tidigare bild.
Steg 3: Ta litet papper och pressa ned i botten på patronen för att få en stadig botten
Steg 4: Ta 4-6 miniraketer och töm dem på krut. Detta krut häller du sen ned i ovan nämnda kolsyrepatron.
Steg 5: Ta en bit trä (förslagsvis en gren som är aningen tjockare än patronen) och använd den som plugg i andra änden av patronen. Slå i den ordentligt, den ska sitta som fan!!
Steg 6: Ta en spik och gör ett hål i pluggen, där för du sedan ned en stubin från en miniraket.
Steg 7: Sätt ned patronen i marken med stubinen uppåt.
Steg 8: Tänd på och spring som fan!!

Det som behövs är följande:
- Miniraketer
- Kolsyrepatroner

Med detta koncept kan du variera i oändlighet. Pröva att ställa något ovanpå patronen så får du se hur det fullkomligt trasas sönder. Eller så använder du en lång pinne och skjuter iväg patronen. Sjukt kul. Men ett varningens ord, det smäller som fan och patronen flyger långt. :yoparty

Ritning (taskig PAINT-bild):
 

Bifogat

  • Bomber!.jpg
    Bomber!.jpg
    62.9 KB · Visningar: 188
Hur gick det?

Jag vill oxå ha smällare. gärna många!

Någon som vill ta tag i detta?

Hur mkt brukar dom kosta?
 
Shit vad folk vill ha bangers. Jag tror inte att det är några större problem att ordna fram detta, men det blir ett litet ovärt arbete kanske.

Tidigare var det ju enkelt att beställa på globaltifo.com (forumet) men nu när det är flyttat och stängt så blir det kanske mer problem.

Annars går det ju fint att beställa från tifo.it om man nu inte känner ultrasfolk.
 
Stort intresse ser jag :) Synd jag hittade den här för sent då jag funderade på en beställning till nyår. Vid tillräckligt stort intresse så kan jag fixa det till sista april :)

Edit: Jag har förresten et par askar kvar och säljer de till högst bedjande. Budgivningen startar på 150:- /ask :) frakt tillkommer.
 
Nyheter
Nya Indian Pursuit Elite

Screenshot Indian Motorc...

Icons of British Originality

Åtta team från åtta länder ...

BMW presenterar R 12 G/S

BMW Motorrad har presentera...

Europeisk kampanj för säkrare motorcykelkörning

Den europeiska branschorgan...

BMW R 12 G/S

BMW Motorrad har presentera...

Sveriges vägar i allt bättre skick

Foto: Liza Simonsson Utv...

H-D Euro Festival i Port Grimaud 8-11 maj

Nu börjar det närma sig för...

Norrtälje Custom Bike Show

Förra året firade Twin Club...

Harley-Davidson Euro Festival närmar sig 

8–11 maj smäller det – tiot...

Sveriges vägar blir bättre

Foto: Samuel Unéus Utvec...

Back
Top