Triumph TE-1 - snart börjar ju el-mc bli riktigt intressanta

  • Thread starter Raderad medlem 51742
  • Start date

Old Badger

SportHojsentusiast
Gick med
12 Aug 2009
Ort
Utanför Sötälje
Hoj
Engelska sporthojar
Det kunde vara värre, exempelvis en rak fyra!!!
Nu är jag inte en älskare av radfyror men nedan kan man höra skillnaden. Tycker du att radfyran låter värre så har vi olika smak.
Det vi kan vara överens om är att radfyran låter högre, men det tycker jag är bra på ön...


Denna låter bättre alltså? :va
Samma förare, samma plats...

Men radfyra är inte det som tråden handlar om utan det är denna typ som ska ersättas...


Min åsikt, så jag vilar min väska...
 

RN

Gudomlig sporthojare
Gick med
27 Aug 2015
Ort
Stockholm
Hoj
Honda VFR 800 2006
Bakdelen är intressant ur ett designperspektiv tycker jag. Jag gillar inte korta bakdelar. Förstår att den inte behöver vara längre men var går gränsen mellan funktion och utseende? Tycker det ser skumt ut med en förare på också. Lär sticka ut en stänkskärm/skylthållare på en lång arm som de flesta plockar bort och monterar en mindre. Båda alternativen passar dåligt in i designens helhet och jag tycker att en hoj ska ha en helhet från början.

Att kunna skjutsa en passagerare skulle motivera en längre bakdel men här verkar det bara vara en förare som får ha en utstickande stänkskärm för att undvika skvätt på ryggen alltså. Känns lite som en genväg när man inte tar hänsyn till skylthållaren eller ens har med den i designen. Samma med blinkers och backspeglar även om skylhållaren känns som det som påverkar helheten mest.

2 bilder för jämförelse.
JA! Det blir ju instant tyskröv när de är korta också.
Det här är ju skitsnyggt https://www.sporthoj.com/forum/attachments/52_12_sb-jpg.145156/
 

Old Badger

SportHojsentusiast
Gick med
12 Aug 2009
Ort
Utanför Sötälje
Hoj
Engelska sporthojar
Den går ju inte att sälja...

Dessutom låter den sämre än tystnad.
Här får du både sämre och tystnad!


Här med lite hastighet och pådrag. Jag gissar att skåpbilen är din ljudmässiga favorit här.


Det är en SportHoj och sååååå mycket snyggare än en Brattskramlerbobber eller en modärn som denna Traja med kort sadel och insektslyse.

1616588432235.png
 

pimpelgas

Ute å cyklar..
Gick med
20 Jun 2019
Ort
Stockholm
Hoj
rsv4, gsxr1000
Tycker den var snygg, ganska lik nya speed:en. Och med 20 mils räckvidd och 20 min snabbladdning så funkar det ju med 1-2 laddstopp under en söndagsrepa.
Om dom kan få ner priset till samma nivå som speed tripeln, så kan det bli nåt mer än en nischprodukt för elfanatiker. ?
 

L. Mäkinen

Gudomlig sporthojare
Gick med
20 Jul 2016
Ort
Örsundsbro
Hoj
Honda CBR1000F, Suzuki DR650, Yamaha MT09 avverkat: olika
Jag skulle gärna ha en elhoj så att man slipper irritera söndagspromenörer eller hästjävlar eller ornitologer eller...
20 mil räckvidd räcker för de flesta åkturer jag gör.
 

Coola Ola

Progressiv klassicist
Gick med
10 Nov 2006
Ort
I verkligheten, idag
Hoj
Hembygge, SuperSport 950S
Stänkskärm, eller snarare nåt som förhindrar att skita ner rygg och hjälm? Estetiskt är det precis som med moderna transformerbilar, kantiga spretiga former som gör ont i ögonen.
Det är ju knappast så att bakdelen förhindrar stänk, om det det inte ska vara en heltäckande bakskärm a la BMW från sjuttiotalet. Har iaf aldrig gått fri från stänk på någon av mina hojar.
 

Loccone

Gudomlig sporthojare
Gick med
27 Mar 2008
Ort
Sthlm
Hoj
MT-09
Något som skulle vara intressant att veta är hur lång räckvidden är när man kör ”på riktigt” och nyttjar effekten.
På elbilar är det ju ungefär halva räckvidden när man kör inspirerat vs transport. Antar att nån ingenjör kan förklara energidynamiken, jag konstaterar bara att det är få teslor i omkörningsfilen trots alla hestar under huven
 

BrooklynS

Buy quality, cry once
Gick med
26 Mar 2014
Ort
Luleå
Hoj
Bara fräna hojar
Luftmotståndet ökar med farten, så enkelt är det...

Min R1200GSA drar ungefär dubbelt så mycket i 180 km/h som den gör i 90 km/h, då blir det ingen imponerande räckvidd trots stor tank.

En Ferrariägare berättade att hans F8 drar ungefär 8 liter per mil när han kör järnet. 78 liters tank ger då cirka 9 mils räckvidd.

Man kommer inte runt fysiken...
 

Raderad medlem 51742

Guest
På bilar mäts ju energiförbrukning på ett standardiserat sätt, numera enligt den s.k. WLTP-standarden som bättre skall motsvara verkliga körförhållanden än tidigare laboratorietester. På MC har jag iaf inte uppfattat tidigare att man mätt standardiserat på det sättet. Mycket möjligt att man gått över till det nu, annars antar jag att det är tillverkaren som bestämmer kriterierna.
 

doolar

Gudomlig sporthojare
Gick med
27 Jan 2009
Ort
Limhamn
Hoj
BMW R1200RS -16 Honda NSR125R -89
Jag gissar på ett pris närmare 350 000.
En LiveWire kostar väl 360 000 ifall jag minns rätt.
Det verkar i intervjun i 44teeth-klippet som att Triumph fattat att det inte går att sälja en el-nakenhoj i Speed/Street Triple-segmentet för annat pris än de kostar nu. Jag gissar på att de siktar på £16-18000. En ny Speed RS börjar på £15.100 i UK.

I princip hela tänket verkar vara att skapa en hoj som en Speed/Street köpare skulle tänka sig att välja frivilligt som alternativ till ICE-motsvarigheten. Hojen ska stå på egna ben och sälja för att den är attraktiv och bra, och inte på grund av green washing eller framtida förbud. Ett klockrent tänk tycker jag, hoppas nu det blir så.

Samarbetet med Williams och att de har tagit fram batteri och styrenhet är coolt. Williams må ligga sist i F1 nuförtiden, men att de kan hybrid och batteriteknik på allra högsta nivå vad gäller hållbarhet, paketering, vikt och ekonomi, det är uppenbart.
 

doolar

Gudomlig sporthojare
Gick med
27 Jan 2009
Ort
Limhamn
Hoj
BMW R1200RS -16 Honda NSR125R -89
Luftmotståndet ökar med farten, så enkelt är det...

Min R1200GSA drar ungefär dubbelt så mycket i 180 km/h som den gör i 90 km/h, då blir det ingen imponerande räckvidd trots stor tank.

En Ferrariägare berättade att hans F8 drar ungefär 8 liter per mil när han kör järnet. 78 liters tank ger då cirka 9 mils räckvidd.

Man kommer inte runt fysiken...
Haha ja på min gammelmerca med V8, får jag soppalampan att lysa vid inspirerande körning efter 35 mil på full tank. 90-literstanken som var en option är jag glad att första ägaren beställde.
 

BrooklynS

Buy quality, cry once
Gick med
26 Mar 2014
Ort
Luleå
Hoj
Bara fräna hojar
En elhoj brukar ha dubbelt så lång räckvidd vid "blandad" körning som vid landsvägskörning. I stan drar de fasen knappt något. Så om vi säger att ovanstående Trajja anges ha 20 mils räckvidd så är det nog så att den klarar dryga 10 mil vid snabbare landsvägskörning och säkert 30 mil i stadspendling.

Hur länge dröjer det innan det sätts upp laddstolpar vid Rosenhill? :hihi *startar klockan*
 
Nyheter
MV Agusta kör vidare på egen hand

MV Agusta har bekräftat att...

MV Agusta återtar full kontroll

MV Agusta har bekräftat att...

2025 års Ducati Riding Academy

Registreringen för 2025 års...

Uppdaterad KTM 790 Duke

KTM 790 DUKE, även kallad ”...

Vinn vårt testvinnande mc-lås!

Genom att svara på några fr...

MC-Mässan flyttar till Elmia i Jönköping 2026

Den etablerade MC-Mässan ta...

Anmälan till 2025 års Ducati Riding Academy öppen

Registreringen för 2025 års...

VM-kval i isracing i Sverige 1 februari

2024,fim,isg,ice speedway,i...

Färre döda i vägtrafiken

Foto:  Jacob Sjöman Tran...

Generationsskifte hos KTM: Stefan Pierer lämnar över ledningen till Co-CEO Gottfried Neumeister

Pressmeddelande, Mattighofe...

Top