jpe70
Twinverkstan
Lufta systemet. Väldigt vanligt problem, oftast är det slavcylindern som är problemet.
Finns det någon beskrivning här på hur man går tillväga för att lufta systemet?Lufta systemet. Väldigt vanligt problem, oftast är det slavcylindern som är problemet.
Någon som har koll på kopplingen på en RSV Mille 99:a?
Tyckte kopplingen började ta lite dåligt i slutet på säsongen, och att det va svårt att få i friläge med motorn igång.
Tacksam för svar!
Det är inte världens bästa, nej. Men det har inget att göra med att den inte kopplar ur, snarare får man lite problem med slirande koppling.Om inte mitt minne sviker mig så hade väl -99 problem med för svaga kopplingsfjädrar, men det borde väl vara åtgärdat?
Jag har luftat den, och bytt oljan den va SVART! Har tyvärr inte kunnat provköra pga det "trevliga" vädret....
En vanlig RSV låter inte för mycket med original. Inte ens med original 2-2 Akra som sitter på R/Factory. Men då pratar vi alltså twin.
Jag kör Speedster med dubbla Akra utan db-killer. -03 RSV-R.
V4orna är en annan femma, Tuono-pipan funkar dock och den sitter även på nyare RSV4 (från -12 tror jag).
![]() |
MV Agusta kör vidare på egen hand
MV Agusta har bekräftat att... |
![]() |
MV Agusta återtar full kontroll
MV Agusta har bekräftat att... |
![]() |
2025 års Ducati Riding Academy
Registreringen för 2025 års... |
![]() |
Uppdaterad KTM 790 Duke
KTM 790 DUKE, även kallad ”... |
![]() |
Vinn vårt testvinnande mc-lås!
Genom att svara på några fr... |
![]() |
MC-Mässan flyttar till Elmia i Jönköping 2026
Den etablerade MC-Mässan ta... |
![]() |
Anmälan till 2025 års Ducati Riding Academy öppen
Registreringen för 2025 års... |
VM-kval i isracing i Sverige 1 februari
2024,fim,isg,ice speedway,i... |
|
Färre döda i vägtrafiken
Foto: Jacob Sjöman Tran... |
|
![]() |
Generationsskifte hos KTM: Stefan Pierer lämnar över ledningen till Co-CEO Gottfried Neumeister
Pressmeddelande, Mattighofe... |