Sachsenring
Ok, bara för att jag e på älgjakt och inte kopplar upp mig i skogen så betyder inte det att ni kan låta tråden sjunka till andra sidan!!!
Nu får ni hjälpa till lite att få mig i stämning för nästa veckas resa till Sachsenring - filmer, bilder, tips och allmänna råd för nytt banrekord mottages tacksamt!
God moooooooooooorning S1000RR-tråden!!!!!
(Kallas även trådlyft
![Big grin :D :D](data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7)
)
View attachment 369256
Det är bestämt din turdag eftersom du har tajmat ditt besök till underbara Sachsenring väl med publiceringen av DR-Zätas så gott som världskända Sachsenring-guide!
Några allmänna råd:
- Först och främst: fan vad avis jag är att ni har två fantastiska dagar på Sachsenring nästa vecka! ☺
- Ta med bensindunkar om ni inte har det ordnat redan för det finns ingen mack inne på banområdet. Det ligger en mack nära banan men man måste ut på allmän väg i trafik för att ta sig dit och jag vet inte riktigt hur Polizei förhåller sig till banhojar på allmän väg. Polisen använder området runt banan för trafikövningar så det kan vara väldigt gott om de om man har otur…
- Om du har en adapter från CEE 16A-kontakt (husvagnskontakt tror jag de kallas) eller trefas så är det värt att ta med också. I alla fall utanför boxarna fanns det nästan bara sådana kontakter och inga vanliga.
- Bakdäck: jag hade ett sprillans nytt bakdäck (Metzeler K3) och det var helt slut på vänstersidan efter en och en halv dag (jag lägger in en bild senare) så ta med fräscha däck. I alla fall på vänstersidan ☺
- Ta det lugnt på första varven, det är en ganska kuperad bana så det blir en del blinda in- och utgångar. Det är även några kurvor som nyper lömskt i utgången. När jag var där förra gången var det en kille som åkte av ett av de första varven i just en sådan utgång.
- Eftersom nästan hela banan är en kurva så är det spårval och kurvhastighet som gäller, inte att bromsa sent eller gasa tidigt. Nöt först in spårvalen och försöka sedan få med mer och mer fart genom kurvorna
- Titta på en detaljerad och exakt banskiss när du tittar på spårval, t.ex
http://www.moto-racing.de/images/strecken/large/sachsenring.png. Nästan ingen av de längre kurvorna har konstant radie och man kan på en exakt banskiss se spåren mycket bättre än en som är ritad på ett ungefär. Ser kurvorna runda och fina ut så är det fel på banskissen ☺
- Banan är rätt kort (runt 1.40 i varvtid) och eftersom det är nästan en enda lång kurva så är det inte helt enkelt att köra om när folk börjar få upp farten. Det blir alltså lätt köbildning på banan (en av de få nackdelarna med Sachsenring). Det gäller att ha tålamod och inte stressa upp sig för mycket och göra dumdristiga omkörningar. Kör man S1000RR kan det även vara bra att kasta ett öga över axeln ibland och se om någon snabbare förmåga ligger bakom och vill köra om. Det är lite frustrerande för de att ligga bakom nästan hela varvet för att de inte kan köra om I kurvorna där de är snabbare och sedan ser de bara röken av en på rakorna. Jag har på film när snabbaste killen på bandagen jag var på ligger bakom mig på sin ZX-10R hela varvet och sedan hytter med näven när vi äntligen kommer till rakan och jag drar ifrån. Med andra ord, det välkända “S1000RR-fenomenet” ☺
- Min bästa varvtid blev 1.38.2. Dainese-handsken är härmed kastad om vem som är S1000RR-trådens obestridde Sachsenring-mästare!
Så, din personliga guide till ett lyckat (och framförallt snabbt
![Wink ;) ;)](data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7)
) varv.
Jag använder den här filmen som referens i beskrivningen nedan:
Ja, jag vet att det är en Honda men jag hoppas du står ut ändå...
Det blir spännande direkt med på start/mål: du börjar bromsa för första svängen vid slutet av depåmuren (eller efter, beroende på hur modig du är…). Inbromsningen är över ett krön och ett par gången när jag bromsade lite mer inspirerat fick jag bakhjulet i luften. Inget som händer varje varv men det kan vara bra att ha i åtanke.
Coca-Cola Kurve (Kurva 1 på banskissen, 0.22 – 0.27 i filmen): Helt omöjlig kurva. Tittar man på andra verkar finnas hur många spår som helst genom den men jag fick aldrig till något som kändes riktigt bra. Några går riktigt brett förbi första apex och vissa håller sig närmare innerkanten, vad alla har gemensamt är att INGEN tangerar första apex, man tar bara den andra när man går ur kurvan. Det som kändes minst dåligt för mig är samma spår som i filmen, dvs. att hålla sig vid ungefär den inre 1/3 av banan när man paserar första ”apex”, drifta ut i en lite vidare båge och sedan tangera andra apex när man går ut
Första vänstern i ”omegan” (kurva 2, 0.28 – 0.33): precis som i filmen, ta den som en dubbelapex men gå inte riktigt in till första apex, tangera istället på vägen ut och räta ut vägen lite till nästa sväng. Jag la i treans växeln innan jag gick in i Omegan och sedan höll jag trean hela vägen igenom. Några kör på tvåan men jag tycker jag får bättre flyt med mindre motorbroms och lite mjukare reaktion på gaspådrag i och mellan kurvorna.
”Omega-högern” (Kurva 3 & 4, 0.33 – 0.40): ta fart med dig från förra svängen, gå lite för snabbt in i svängen men på motorbroms och ta inte första apex, följ istället kurvans radie någon eller några meter utanför insidan. Drifta ut någon/några meter mitt i kurvan och ge lite mellangas för att sikta in dig på att ta en sen apex på vägen ut. Det här är en av de kurvorna där man tydligast ser spåret på en detaljerad banskiss. Man ser tydligt att första halvan av svängen är mer öppen, mitten är platt och man måste drifta ut för att få en jämn kurva och att det är en liten ”knick” på vägen ut där man ska tangera apex.
Andra ”Omega-vänstern” och ut ur Omegan (Kurva 5, 0.40-0.43): bryt över hojen med milt våld och håll dig hyfsat nära insidan, inte nödvändigt att tangera ”apex”, se istället till att få med dig rätt spår och fart till nästa kurva
Sternquell 1 (Kurva 6, 0.43 – 0.46): det syns inte så bra I filmen men i verkligheten ser det nästan ut som att kurvan har två apex alldeles bredvid varandra. Sikta på den andra och spetsiga apex:en. Återigen, se till att ha rätt spår och bra fart med till nästa kurva. Försök hålla en jämn, tight linje genom Sternquell och drifta inte ut för långt mellan kurvorna
Sternquell 2 (Kurva 7, 0.46 – 0.50): försök ta en sen apex så att du kan gå på gas ut och nöta ut vänstersidan på bakdäcket lite till! Gå inte riktigt ut hela vägen till höger efter kurvan, ligg kvar ungefär 1/3 av banbredden från högersidan.
Kurva 8 (0.51 – 0.58) ta med dig bra fart in i kurvan, den är öppen och bred, men gå inte in till apex direkt. Ligg istället någon eller ett par meter utanför och följ kurvans radie. Det syns inte i filmen men du har ett gäng flaggstänger i kurvans insida och när du passerat de börjar det bli dags att dra in hojen till apex. Timing är allt i den här kurvan och en sen apex gör att du kan gå hårt på gasen ut på den korta rakan som följer. Ge järnet på ”rakan” och njut av att känna stötdämparen komprimeras max och till och med bakdäcket börjar ge vika under dina 193 vevaxelhästar! ☺
Kurva 9 (1.00 – 1.04): en kurva som ser mycket tvärare ut än den är. Banan börjat också stiga i den här kurvan så man får en lite extra kompression i kurvan. Den här kurvan kan du ta MYCKET snabbare än du tror i början men gå inte in med 200% av maximal hastighet, här är det bättre att ha lite marginal så du kan gå på gas tidigt och hårt i utgången.
Kurva 10 (1.06 – 1.08): kurvan är helt blind men du lär dig snabbt vart den ligger. Det är inte heller några curbs så det gör inget om du hamnar lite långt in. Den här kurvan kan du också ta med dig mycket mer fart genom än du tror i början men det är också viktigt att få rätt spår eftersom det bestämmer spåret genom de nästkommande kurvorna och vilken fart du får med dig på bakrakan. Har du tagit med dig nog med fart genom kurva 10 blir det bara lite mellangas medan du driftar ut hela vägen till högersidan och innan det är dags att vika in till kurva 11
Kurva 11 (1.10 – 1.12): Ta en sen apex så att du kan ge gas ut men utan att drifta ut för långt till höger. Försök sedan dra in hojen så långt till vänster det bara är möjligt innan du viker över åt höger för banans tredje och sista högersväng
Kurva 12 (1.12 – 1.18): Banans cojonas-kurva; vad står det på hastighetsmätaren när du passerar apex och håller du stumt ut ur den här kurvan? Jag gjorde det inte, jag hade några släpp på vägen ut i början och det satte sig i ryggmärgen. 200+ med nedlägg (dock inte knäskrap för min del) och bakhjulssläpp verkar obra. Banan är dessutom ojämn i utgången och min hoj började vifta lite på styret vilket också gör det hela onödigt spännande. Hur som helst, en minst sagt minnesvärd kurva!
Sachsen Kurve (kurva 13, 1.21 – 1.28); Lång kurva som du kan gå in med duktigt med fart i och sedan motorbromsa bort när du jobbar dig in mot en väldigt sen apex. Håll dig någonstans mitt i banan när du går in i kurvan och följ sedan kurvan. Det står en lite större stolpe på vänstersidan av banan som du kan använda dig av för att måtta när det är dags att börja tänka apex. Man kan även se på curbsen vart man ska ta apex eftersom kurvan ”knickar” till lite där det är dags att ta apex, Det är dock för sent att börja tänka på det när du ser det, du måste ha spåret rätt innan dess. Den här kurvan nyper rejält i utgången, tar du apex för tidigt och ger för mycket gas ut hamnar du i kattsanden på utsidan. Ta istället en mycket senare apex än du tror i början och gå på gasen hårt ut.
Queckenberg Kurve (1.31 – 1.37): En helt omöjligt jävla skitkurva. I alla fall för mig. Jag fick aldrig till ett bra spår in eller ut ur den här kurvan. Det syns inte på filmen men banan stiger rejält genom den här kurvan så både apex och utgång är blinda när du går in i kurvan. Ta en sen apex och gasa dig över till andra sidan i utgången. Jag fick aldrig till några bra utgångar här, eftersom det går rätt så mycket uppför så gick hojen på bakhjulet för mig hela tiden på vägen ut om jag inte fegade rejält med gasen. Jag tog den på tvåans växel vilket gjorde att hojen kändes lite väl våldsam på vägen ut men jag fick inte nog med driv på trean.
Sedan är det bara att hålla så stumt det går och försöka hålla framhjulet någonstans i närheten av backen och gasa dig till en bra varvtid! ☺