oki nu har jag bestämt att börja från början ,gå knix , och sen smc´s bankurser , får se om jag fattar nått mer om motstyrning där
fråga 1: hur mycket mer traction är det i slicks jämfört med gatdäck? jag fattar att jag int kan tänka på slicks än men jag bara undrar.
fråga 2: finns det skinnställ för tjockisar? är nog uppe på 120 pannor nu. var ska jag leta först? (textil är bättre för tjockisar men känns fel på bana)
fan vad kul det är att inte kunna något och bara kunna lära sig mer varje gång
fråga 3: ni som har kört en del bana hur många gånger har ni vält?
![Crash :crash :crash](/img/smilies/badteeth.gif)
måste nog förbereda mig på att det kommer att hända
jag är tacksam för alla svar
1. Rätt att börja från scratch
![Tummen upp :tummenupp :tummenupp](/img/smilies/thumbup.gif)
. SMC har mkt att ge för den som är helt ny och har just dina funderingar.
1.5 Ang motstyrning så kan du på gatan testa att köra med en hand på styret, hur du styr kommer blir rätt uppenbart. Du kan ju också försöka styra UTAN att hålla i styret, men titta på styrhuvet när du försöker "wiggle" hojen att inleda sväng. Hur du än gör är det motstyrning (om du inte välter).
2. 120 kg är nog inom ramarna om du inte är 150 lång samtidigt. De två bästa tipsen är annars:
A - Ta det som en morot att ta tag i kost/träning, har två exempel som vägde betydligt mer än 120 och knappt har övervikt idag alls. Detta på ca 2-3 år och med motivation om att kunna ha skinnställ och bli smidigare på hojen.
B - PSI, skräddarsydda ställ efter dina mått. Också bra för den som inte ser ut som en glasspinne, med grova lår, bred rygg osv..
3. Jag körde ett gäng bandagar per år under 4 år utan krascher. Jag åkte "av" några ggr, men aldrig omkull. (Sen köpte jag räser och bestämde mig för att sluta "lalla och ha kul" och börja jaga tid, sen dess har statistiken ändrats en del
![Big grin :D :D](data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7)
)
Gällande din film och tips så la jag märke till ett par småsaker som du borde börja med att pränta in.
1. Blicken. Det är nästan så det syns på filmen att du vinglar lite och "svajar" i spåret, 99% så beror det på att du har blicken framför framhjulet. Lyft blicken lååååångt fram, gör också underverk för att ta bort fartkänslan så det inte är så leskigt.
2. Gashanden. Ut ur böj så rullar du, sen låter det som att du går på rätt hårt från 0 vilket med mer fart lätt blir orsaken till din första vurpa. Mjuk gas och inte ryck - notera att det inte är samma sak som svag gas, du kan ge mycket gas, men det måste ske mjukt. Jag chansar lite på det här för det är svårt att höra från en film och några få kurvor jag kollade, men tendensen är vanlig hos nybörjare (även de som kört mer än dig) att man rullar tills man känner sig trygg, och då pangar man på för att ta "igen". Knepet är att gasa mycket tidigare än man vågar, men så mjukt att det knappt känns och sen öka successivt vartefter man reser upp hojen. Hojens konstruktion gör också att fysiklektion 1b ger bättre förutsättningar om du har lite lätt gas genom böj.
3. Spår.. Flera har kommenterat det, och det är inte ditt första problem. Men titta på filmen igen, och fundera på hur du gör en sväng så stor som möjligt. Nu inleder du svängen väldigt tidigt, vilket gör att det blir en liten snäv kurva precis runt innerkanten. Sväng MYCKET senare, så kan du åka mycket fortare utan att lägga ned mer, spara den marginal du har i ingången till utgången istället. Alltså, sväng sent, sväng hårt, utnyttja marginal i utgången som just marginal och använd den till att gasa mer i utgången om du är trygg.
4. Slappna av och ha kul
Håller för övrigt med Jåke. Du kan gott köra med den hoj du har, fysiken och glädjen är densamma. Min erfarenhet är att upprät hoj dessutom är roligare för den ger bättre känsla av kontroll än sporthoj innan man riktigt kommit i fas med allt som är nytt.
Och.. (Dejm långt) Slicks ger markant bättre grepp än gatdäck, framförallt blir ett gatdäck överhettat efter några varv och tappar typ 70% fäste om det går tillräckligt fort. För en nybörjare är dock slicks bara sämre, håller det inte värme blir det stenhårt och då är ett gatdäck som är byggd för att jobba i de lägre temperaturerna betydligt bättre.
Lycka till, välkommen till idiocrazyn.