Jag har länge velat ha en sådan för att åka fullgas längs Autobahn och käka frulle i Verona.Det är en vanlig R100RS med högre eftermarknadsruta. Bilden tagen i märkligt perspektiv varför den ser konstigare ut än vad den gör i verkligheten. Torde vara en 1979 eller 1980 års modell om färgen är original.
Mycket väl formgiven och funktionell MC för övrigt.
Jag hade en sådan som min första hoj. Körde upp med den också - inkl Krauserväskor.Jag har länge velat ha en sådan för att åka fullgas längs Autobahn och käka frulle i Verona.
Med en sådan kan du nog hålla stumt med högerhanden och käka frukost samtidigt... Toppfart som en trimmad moppe, och med den där kåpan kan man nog fan till och med sitta och skära ut en pizzaslice från Verona samtidigt som man kör.Jag har länge velat ha en sådan för att åka fullgas längs Autobahn och käka frulle i Verona.
Den gör en bit över 200 så det är ingen fara...Med en sådan kan du nog hålla stumt med högerhanden och käka frukost samtidigt... Toppfart som en trimmad moppe, och med den där kåpan kan man nog fan till och med sitta och skära ut en pizzaslice från Verona samtidigt som man kör.
En relevant och efter länge ännu obesvarad fråga!Just den där XKjell-kåpan... var kom den från?
Denna HD-kåpakopia är redan såld.
View attachment 474390
Nog var det HD som kopierade…
Det där ser ut att vara en kopia på en engelsk kåpa från 1950/60-talet.
- Jösses vilken läskig nos. Psykotisk.Hittade denna som såldes på Klaravik nyligen.
Är det en tidig Doublebubble ruta vi ser..?
View attachment 475765
![]()
MC BMW R90/6, Göteborg, Klaravik auktioner
MC BMW R90/6 Fabrikat: BMW Modell: R90/6 Fordonsår hämtad från Transportstyrelsen: 1975 Årsmodell: 1975 Chassienummer / serienummer: 4051589 Mätarställning: 79806 Motoreffekt: 44 kW Drivmedel: Bensin Växellåda: Manuell CE-märkt: Ja Däck: 3.60R19 Fordonsslag: MC Fordonsstatus: Påställd Sewww.klaravik.se
![]() |
Nytt körkortsdirektiv som på gång
EU förväntas inom kort fatt... |
![]() |
2025 års Distinguished Gentlemans Ride körs 18 maj
Söndag 18 maj är det dags f... |
![]() |
Kör på underbara Gotland Ring med redaktionen!
Upplev drömlika Gotland Rin... |
![]() |
Gott om platser kvar till Gotland Ring Bike Week!
Upplev magiska Gotland Ring... |
Video: Bike nr 4 med Yamaha R9
I nästa nummer av Bike, nr ... |
|
![]() |
Årets MC-stipendiater utnämnda
Mc-stipendiet är Svedeas bi... |
![]() |
Fira motorcykelns dag 3 maj
Den 3 maj firas Motorc... |
![]() |
Motorcykelns dag firas 3 maj
Den 3 maj 2025 fi... |
![]() |
Sex nya mc-stipendiater utnämnda
Mc-stipendiet är Svedeas bi... |
![]() |
Triumph redo för terrängen
Inför 2025 lanserar Triumph... |