Liten uppdatering på vad som pågår i mitt garage för tillfället...
Gaffler stålomspunnen bromsslang fram + Gaffler belägg med mer bett är beställda idag och förväntas komma om ungefär en vecka!
Om man inte är nöjd med detta under våren som kommer sedan så kommer antagligen en rejäl 16mm bromspump att monteras också.
FMF helsystemet och ett mindre framdrev (14t) är också på väg, borde komma nästa vecka... längtar!
Så alla dessa godsaker ska monteras i så snart det kommer in, då ska 3x3 moden göras och "den rosa kabeln" klippas. Ska även montera fälgstripsen + Exel dekalerna på fälgarna - är det något man klarar själv eller är det bara att lämna in till dekalfilma/liknande?
Till sist ska den lämnas till Racerepairs för justering av föggen och bänkning!
Efter bänkningen får jag lov att vara nöjd fram till våren iaf.
Såklart kommer det bilder både före och efter jag har satt vantarna i den.
Det som står kvar på listan sedan, om jag inte är nöjd, är listade nedanför här. Men troligare är att jag byter till en redan hårig hoj i sånna fall eftersom det inte känns motiverat att lägga mer pengar på den just nu, möjligen skulle det vara bromspumpen - men ska testa bromsarna ordentligt med det som jag har beställt först.
Chassi etc.
NLT 16mm bromspump
Kortare och hårdare fjädrar i framgaffeln
Motor etc
FCR 39mm
Vassare kammar
Högkomp. kolv
Bigbore
Se över flödet i toppen samt ventilerna
E-packning