Tja, för trettio år sedan hade vi ju bikerkriget där det sköts en ganska stor mängd, så han kan nog kanske ha rätt... Men det är ju isf ganska ohederligt, för det var ett särtillstånd i Sverige.
Sannolikhet måste ju sättas till befolkningsmängd också, och där har det ju hänt en del?Tja, för trettio år sedan hade vi ju bikerkriget där det sköts en ganska stor mängd, så han kan nog kanske ha rätt... Men det är ju isf ganska ohederligt, för det var ett särtillstånd i Sverige.
Samt att jag faktiskt inte riktigt tror att det stämmer även med bikerkriget för trettio år sedan.
Om bilen står i garaget eller alldeles intill och garaget brinner upp så finns det ju en viss risk att även bilen tar eld. Det är inte direkt så att bilarna är så brandsäkra att dom kan stå i en brinnande byggnad utan att själva fatta eld.Bilen börjar väl inte brinna bara för det är en dålig elanslutning ?
Det är väl garaget shukokontakt, dåligt dragna kabelanslutningar osv osv som överhettar. ?
Varpå i västa fall eld i garaget.
Eller börjar elbilens batterier brinna om bilen laddas från ett "överbelastat" eluttag ?
Bilen börjar väl inte brinna bara för det är en dålig elanslutning ?
Det är väl garaget shukokontakt, dåligt dragna kabelanslutningar osv osv som överhettar. ?
Varpå i västa fall eld i garaget.
Eller börjar elbilens batterier brinna om bilen laddas från ett "överbelastat" eluttag ?
Slutsatsen är att det är smartast inte ha bilen i garaget när man laddar.Om bilen står i garaget eller alldeles intill och garaget brinner upp så finns det ju en viss risk att även bilen tar eld. Det är inte direkt så att bilarna är så brandsäkra att dom kan stå i en brinnande byggnad utan att själva fatta eld.
Jag har rekommenderat samma för dotter och dom kommer sätta laddaren utomhus.Slutsatsen är att det är smartast inte ha bilen i garaget när man laddar.
(Som två bekanta i Höganäs. De har bilarna utanför garaget. Garaget är förråd och pingishall.)
![]() |
Nya SCORPION MX32 MID SOFT från Pirelli
Pirelli har presenterat SCO... |
![]() |
Indian Motorcycle i samarbete med Rikard Gustafsson
Foto: Joachim Cruus Inf... |
Dags för äventyrlig motorcykelmässa
Kommande helg, den 8-9 mars... |
|
![]() |
Pirelli lanserar Diablo Powercrusier
All Rights Reserved Pire... |
![]() |
Fiffig räddaren i nöden från X-Grip!
Ett avbrutet broms- eller k... |
Snart dags för Adventure Motorcycle Expo
Den 8-9 mars arrangeras Adv... |
|
![]() |
MV Agusta firar 80 år
I år firar italienska motor... |
![]() |
MV Agusta fyller 80 år
I år firar italienska motor... |
![]() |
Rekordmånga nya personliga regskyltar
Under fjolåret godkände Tra... |
![]() |
PIERER Mobility: Back on Track– KTM AG:s omstruktureringsplan godkänd av fordringsägarna
Pressrelease, Wels, 25 Febr... |