Var smörjer jag kedjan?

.JOHAN.

www.jktech.se
Gick med
26 Apr 2004
Ort
Örebro
Hoj
zero
jag sprayar vax på kedjan när den är varm rakt bakifrån på drevet rikligt sen får den stå över natten
 

tob

Just nu på vägarna!
Gick med
7 Mar 2003
Ort
Nyköping
Hoj
Aprilia RSV Mille R -01, KTM exc 450 -08
hahahahaha!! Det här var den bästa tråden på länge! :corn
/T
 

GSXR1100R

The older i get the faster i was
Gick med
8 Mar 2003
Ort
South Sweden
Hoj
Gammelgixxer, Kawwaräcer 600, KTM Adventure, KTM Elduro
Sam skrev:
Att hålla kedjan i ordning är en konst!

Smörj var 50mil länk för länk när kedjan är varm och från insidan genom att rulla bakhjulet baklänges för att öppna länkarna bättre.

Sedan kan du samtidigt repetera "Ave Maria" sju ggr för varje länk, och när du är färdig skall du inte köra på en halvtimme så oljan har chans att penetrera allt som går att penetrera och Vóila, du har en kedja som klarar av nästa 50 mil :tummenupp :banana :banana
På gathojen sprayar jag med 50 mils intervaller, 25 mil om det regnar, på mina banhojar alltid efter en träning dock inte varje pass, visa kedjevaxer är värdo, bäst tycker jag är typ fogskums spray, det täcker bäst och sitter länge, Bel Ray har ett sådant, men just nu har jag ett industrispary till truckkedjor (gratis är godast).

2000-2500 mil brukar drivpaketet hålla för mig.
 

ft

Flygnörd
Gick med
15 May 2004
Ort
Nkpg
Hoj
Bandit 600, Hva258, KLR600
Pebl skrev:
För övrigt låter beskrivningen av centrifugalkraften korrekt men ändå fel, vill minnas beskrivningen man fick i skolan var "centripetalacceleration" eller "tröghet när objektet vill fortsätta i tangentens riktning", det finns inget som heter centripetalkraft heller, precis som att centrifugalkraft inte existerar.

Centripetalkraft = den kraft som verkar på kedjelänken (i det här fallet) och förhindrar den från att sticka vidare rätt ut i tangentens riktning. En oljedroppe på kedjan måste få den kraften via länken och trycks alltså mot länken där den mosas ut och gosas in i allt det blanka som skall bli halt.

Pebl skrev:
-Detta är dock av akademisk betydelse då det bara är gymnasielärare och osnytna studenter som öht bryr sig om vad det egentligen skall kallas, dessa brukar dock bli satta på plats när de kommer ut i verkligheten och sedan säger även de centrifugalkraft när de vill beskriva fenomenet.

Helt korrekt, centripetalkraft slutar existera när man klarar sista fysiktentan. :D Neh, man får se till att ha det korrekt då man jobbar med det men för vardagsbruk är centrifugalkraft bekvämt att slänga sig med. Man får bara dra in en disclaimer om man misstänker att obotliga akademiker, osnutna studenter eller gymnasielärare kommer att läsa det man skriver. ;)
 
Nyheter
Försäljningsrekord för BMW Motorrad

Efter att ha sålt 210 408 m...

BMW R 18-modeller uppdateras

Screenshot BMW R 18 och ...

Fiffiga touringprylar

Det tyska företaget Wunderl...

MV Agusta kör vidare på egen hand

MV Agusta har bekräftat att...

MV Agusta återtar full kontroll

MV Agusta har bekräftat att...

2025 års Ducati Riding Academy

Registreringen för 2025 års...

Uppdaterad KTM 790 Duke

KTM 790 DUKE, även kallad ”...

Vinn vårt testvinnande mc-lås!

Genom att svara på några fr...

MC-Mässan flyttar till Elmia i Jönköping 2026

Den etablerade MC-Mässan ta...

Anmälan till 2025 års Ducati Riding Academy öppen

Registreringen för 2025 års...

Top