Chrille skrev:
Hur ska vi kunna resonera om vi är nästan överens?
Jävlar, tänkte inte på det. Vänta, måste omgruppera......
Okej, nu är jag klar.
Fy fan för er jävla vänstersossar! Ta och far åt helvete! Det är sådana som ni som sabbar det här landets möjlighet att bli stort! Istället förblir vi ett lilleputt-land uppe i Norr där isbjörnarna går på gatorna och folket mest ägnar sig åt att dricka hembränt och trimma sina epor! Det räckte inte med att rösta nej till Euron, ni måste prompt skandera om det för omvärlden så att de verkligen får intrycket om att vi är idioter. Tillochmed Norrmännen skrattar åt oss! Die Zeitung skrev en gång följande: "Sverige består till stor del av ett folk som enbart vet ett uttryck: Vi väntar och ser.
- Skall ni gå med i EU?
- Vi väntar och ser.
- Skall ni gå med i EMU?
- Vi väntar och ser.
- Skall ni släcka branden därborta?
- Vi väntar och ser."
Jag drömmer om ett samhälle där sådana som ni kan springa omkring ibland era koblajor och hembrända finkelprodukter och sakna rösträtt, så att vi RIKTIGA medborgare kan styra och ställa så att landet ÄNTLIGEN kommer ur den här depressionen och att vi får ett uppsving i produktion! När vi tar bort era sociala skyddsnät och tvingar er att jobba, DÅ kommer ni sakna att ni inte var med på tåget från början och påverkade.
Visste ni att man just nu sitter och bestämmer om den nya grundlagen inom EU? Visste ni att ett utskott i riksdagen sitter och diskuterar detta i Sverige? Visste ni att Göran Persson är med på dessa möten nere i Bryssel, MEN INTE SÄGER NÅT för han vill invänta utskottets betänkande. När de tänkt klart har EU redan klubbat igenom den nya grundlagen och vi sitter, som vanligt, på läktaren.
Moderater i alla länder, förena eder och krossa detta vänsterpack!!!
Phew, det var jobbigt. Är vi oense nu igen Chrille? (du MÅSTE snart komma till Stockholm så vi kan supa ikapp och snacka politik och slåss lite!
![Big grin :D :D](data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7)
)